Доступність посилання

ТОП новини

«Дніпрові пороги» – фестиваль національних бойових мистецтв.


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 19 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього року в змаганнях із давнього українського рукопашу взяло участь більше сотні юнаків із різних куточків держави та з російської Кубані. Дводенна програма фестивалю традиційно включала як спортивну частину — першість України з національного рукопашу, так і культурну — концерт із показовими виступами кращих шкіл козацького бойового мистецтва і творчих колективів.

Медаль.
Учасники
«Спас» — це мистецтво короткого двобою із досить жорсткими правилами. Знавці кажуть, що в давнину ним володіли запорозькі розвідники — один, свідомо увійшовши в такий стан, коли відкриваються надприродні здібності, міг спокійно вступити в поєдинок із десятком бусурманів. В історії України було чимало видатних діячів, котрі опанували це мистецтво, — старокиївські князі, козацькі гетьмани, кошові отамани. Деякі елементи «спасу» застосовували і радянські військові.

Бойовий «спас» – це кодекс честі

Нинішніх хлопців у мистецтві двобою за методикою «спасу» приваблює те, що він включає і елементи різних єдиноборств — вільної боротьби, боксу, кікбоксингу.

Опанувавши «спас», дніпропетровець Роман Абакумов, вихованець спортивної школи Спас-Штурм», став призером Всеукраїнської першості з кікбоксінгу. Але «спас», каже хлопець, дає більше ніж відпрацювання прийомів боротьби, це — спосіб життя і кодекс честі — застосовувати силу можна тільки для добра.

Роман Абакумов: «Вже займаюся 3 роки. Дуже цікаво, бо включає в себе все — виховує Дух… Ми знаходимо й час, щоб проводити розмови різні на теми з історії України».

Майбутні брати Клички тренуються у власноруч пошитих шароварах. Від вишиванок, задля зручності, більшості довелося відмовитись — їх замінили на звичайні футболки. Навчитись «спасу» можна не менш як за 7 років, а виходити на двобій хлопцям дозволяють після 11-ти років — до цього тільки тренування і показові виступи.

Ростик із Дніпропетровська і Миколка із Дніпродзержинська — серед наймолодших учасників змагань.

Ростик: «Я навчився захищати себе і своїх друзів. Я бився з двома суперниками. Перший — з Гуляйполя». Р.С.: Ти його поборов чи ні? «Так. А другий у мене виграв».

Миколка: «Серйозно змагались». Р.С.: З ким ти бився? «З чотирма чоловіками». Р.С.: Усіх поборов? «Ні, одного не побив — запоріжця».

Мета – визнання видом спорту

Нагороди для переможців змагань — грамоти і спеціально виготовлені медалі з викарбуваними шаблями — для світу поки нічого не важать. Питання про визнання рукопашу «спас», поряд з іншими національними бойовими мистецтвами, наразі вирішує Мінмолоді та спорту.

«Спасівці» сподіваються на позитивне рішення, — каже Президент Федерації національних бойових мистецтв Олександр Притула: «В Україні є олімпійські види спорту, є одноборства, є різні розділи, але в класифікації не існує такого поняття як «національні види спорту». Основна наша мета — щоб український рукопаш «спас» був визнаний видом спорту в Україні, щоб «спас» визнали видом спорту. А далі — взагалі, щоб був визнаний розділ «національні види спорту». Це і боротьба навхрест, і боротьба на ременях, гопак… Це насамперед дасть те, що офіційно нашим дітям можна буде присвоювати «майстер спорту», «майстер спорту міжнародного класу».

Козацькі бойові мистецтва в Україні почали активно відроджуватись на початку 90-их років минулого століття. Наразі кілька видів — бойовий гопак, сварга, триглав, хрест, козацька вежа. Найпопулярніший — «спас» — розвивається в 16-ти областях України. Найбільша зацікавленість до нього — у традиційно козацьких регіонах: Запоріжжі, Кіровоградщині, Дніпропетровську.

Регіональна школа українського бойового мистецтва «Спас-Штурм» у Дніпропетровську існує вже 8 років. Її керівник Геннадій Поляков навчив «спасу» вже кілька сотень хлопців.

На фестивалі пан Поляков порадів не тільки нагородам своїх хлопців: «Ці медалі — це визнання тієї роботи, яку хлопці зробили по самовдосконаленню, по розвитку свого тіла. Результати участі моїх вихованців, але найважливіше, що фестиваль проведено, що до нас приїхали наші побратими з міст України, з Анапи (Російська Федерація). Крок до того, щоб фестиваль став міжнародним вже зроблено — в наступному році до нас приєднається ще й Білорусь».
XS
SM
MD
LG