Доступність посилання

ТОП новини

Як не стати жертвою злочинців?


Євгенія Вятчанінова Київ, 22 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Щонайменше у 60-ти країнах світу практикують торгівлю людьми. Україна – одна з найбільших країн-експортерів “живого” товару. Про це свідчить статистика: щороку понад 4 сотні кримінальних справ порушують за фактом торгівлі “тілом”. У День підтримки жертв злочинів Радіо Свобода спробує відповісти на питання, як уберегтися від зловмисників.

У пошуках кращої долі чимало жителів України щорічно виїздять закордон на роботу: хто на будівництво, а хто – у бар танцювати.

Портрет потенційної жертви

У цьому випадку, на думку Юлії Жаворонкової, консультанта гарячої лінії з питань торгівлі людьми правозахисної організації “Ла Страда”, до рук злочинців потрапляють передовсім безжурні люди. Юлія Жаворонкова змалювала портрет потенційної жертви для торговців “тілом”: “Це найчастіше молоді жінки від 18 і до 26-річного віку з невеликих міст України. Переважно неодружені, з базовою середньою, середньо-професійною освітою. Рівень матеріального добробуту низький. Що стосується чоловіків, то більшість одружені, віком від 31 до 60 років, які виїжджають з метою заробити грошей для забезпечення належного рівня життя своєї сім’ї. Рівень освіти в більшості такий самий, як і в жінок. Є ще така група ризику — це діти віком від 13 до 18 років із неповних та розлучених сімей”.

21-річна киянка Оля (ім’я змінили на прохання респондента) ледь не стала мішенню для торговців людьми. Нещодавно дівчина познайомилася по інтернету з кіпріотом. “Віртуальний друг” назвав себе директором великого підприємства, вказав координати фірми, щоб упевнити Олю у правдивості своїх слів. Почалось листування: “У кожному листі він писав мені запрошення. Обіцяв покрити мені всі витрати, щоб я не витрачала ані копійки. Я продовжувала з ним листуватися, але відмовлялася їхати, оскільки боялася, що з цього вийде”.

Про лихі наміри закоханого кіпріота киянка Юлія дізналась випадково. Чоловік запропонував зустрітись на конференції “Вольво” у Стамбулі. Однак на сайті компанії інформації про захід дівчина не знайшла. “Віртуальний прихильник”, каже Юлія, мав на увазі єдине: ввести її в оману.

“Гачок” – бажання заробити більше грошей

Якщо раніше на гачок злочинців потрапляли люди через брак інформації про работоргівлю, то тепер ситуація інша: люди знають, що на них чекає і все ж спокушуються на солодкі обіцянки побільше заробити.

Вчений-секретар Інституту вивчення проблем злочинності у Харкові Батиргареєва Влада розповіла: “Якщо вам пропонують виїхати на роботу під туристичною візою – вас намагаються ошукати. У вас відбирають паспорт нібито для реєстрації – вас намагаються ошукати. Вам пропонують роботу офіціантки, няні, економки без знання мов – вас намагаються ошукати; контракт на роботу на незрозумілій мові – вас намагаються ошукати”.

Способів обдурити людину чимало. Та щоб не стати “жертвою обставин”, потрібно єдине – не втрачати пильності.
XS
SM
MD
LG