Доступність посилання

ТОП новини

Безнадійно слабка позиція Ющенка. Світовому капіталізму загрожує саморуйнування? (огляд європейської преси)


Василь Зілгалов Прага, 23 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Європейська преса пише про політичну кризу в Італії, де правляча коаліція розкололася через зовнішню політику. Газети також звертають увагу на черговий політичний провал українського президента Віктора Ющенка. А Тімоті Ґартон Еш, відомий англійський стиліст «історії нашого часу», пише про загрозу саморуйнування «глобального капіталізму».

Лондонська «Файненшел Таймс» пише у п’ятницю, що однією з «поверхових причин» політичної кризи в Італії є «незгоди в правлячій коаліції щодо зовнішньої політики». Причиною провалу Проді, на думку оглядачів, стало невдале регулювання балансу між дистанціюванням від зовнішньої політики Джорджа Буша і виконанням зобов’язань Італії щодо НАТО та союзу зі США.

З одного боку, Проді вивів маленький італійський контингент з Іраку але, з іншого, розширив американську військову присутність в Італії (база у Віченці) та тримає італійські сили в Афганістані.

Та глибшими причинами кризи, вважає «Файненшел Таймс», є економічна ( італійська економіка одна з найслабших у Європі) та політична – коливання впродовж десятиліть між мажоритарною та пропорційною виборчими системами. «Дивне відчуття наявної кризи, – пише «Файненшел Таймс», – але здається, що Італія залишилася замороженою, по суті, в періоді холодної війни».

Розчарування Ющенком

Німецькомовна преса Європи вже вкотре розчарована українським президентом Віктором Ющенком. Німецька «Зюддойче Цайтунґ» інформує, що «кандидат Ющенка провалюється», маючи на увазі провал у четвер голосування у Верховній Раді по запропонованій Ющенком кандидатурі Володимира Огризка на посаду міністра закордонних справ.

А швейцарська «Ноє Цюрхер Цайтунґ» зауважує, що проросійська більшість українського парламенту відхилила Огризка як «дуже прозахідного» для них політика, який продовжив би найважливіший для Ющенка курс України до ЄС та НАТО.

Ця ж газета продовжує: «Явна поразка Огризка вказує ще чіткіше, яка безнадійно слабка позиція Віктора Ющенка...Глава держави, який за конституцією має формувати зовнішню політику, практично не має жодної можливості конструктивно впливати на законодавчий порядок денний. У той же час Віктор Янукович все рішучіше бере у руки віжки, а популярність Ющенка падає однозначно».

Що відбувається з капіталізмом?

«Що за слон вломився у нашу хату? Це глобальний тріумф капіталізму. Демократія опинилася під сумнівом. Свобода перебуває під загрозою навіть у старих демократіях типу Великобританії. Переваги Заходу пробуксовують», – пише у п’ятницю в «Ґардіан» про проблеми сьогоднішнього капіталізму відомий на Заході публіцист Тімоті Ґартон Еш.

Він вважає, що однією з головних проблем сьогоднішнього капіталізму є те, що він не має поки що реальної альтернативи, хоча Маркс нібито був багато де в чому правий, коли писав про «кризу споживання у капіталізмі». Еш вважає, що крайнощі «державного капіталізму» в Росії та «ленінського» в Китаї і криза «середнього класу» на Заході – це лише «проміжні випадки», без справжньої альтернативи.

Проблема того, що всі 6 з половиною мільярдів землян хочуть жити, як середній клас на багатій півночі, загострюється. А це, на думку Еша, веде до того, що за кілька десятків років ми витратимо «викопне пальне, яке формувалося в землі близько 400 мільйонів років».

Автор статті в «Ґардіан» вважає, що нині актуальний давно відомий заклик древньогрецького філософа Сократа до афінян – самообмежуйтесь!

На завершення великою статті в «Ґардіан» під назвою «Глобальний капіталізм не має реальних конкурентів, а це може знищити його», Тімоті Ґартон Еш запитує: «Чи дійсно ми готові погодитися на менше, тоді коли інші можуть мати більше? Я? Ви?».
XS
SM
MD
LG