Доступність посилання

ТОП новини

Менше дотацій – менше фермерств.


Галина Терещук Львів, 26 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього року на сільське виробництво передбачені 9 мільярдів гривень дотацій. Однак отримати ці гроші буде нереально. Чинний Кабінет Міністрів запроваджує такі механізми проходження коштів, що, скажімо, на Львівщині їх зможуть отримати лише близько 10-ти фермерських господарств. Решті доведеться банкрутувати.

Нині на Львівщині працює понад тисячу фермерських господарств. Щороку їхнє число не зростає, а зменшується на 2-3. А до кінця року число господарств-банкрутів може зрости до кількох десятків.

Що робити дрібним та середнім фермерам?

Цьогорічні урядові програми жорстко обмежують доступ до фінансових ресурсів саме дрібних і середніх фермерських господарств, яких в області сьогодні є більшість. Для прикладу, програма пільгового кредитування надає право на пільги лише тим господарствам, валове виробництво яких становить мільйон гривень, а таких фермерів в області, як і загалом по усіх західних регіонах, щонайбільше 10. А це означає, що більшість фермерів Західної України, які забезпечують валове виробництво сільгосппродукції, не отримають пільгового кредитування і на них чекають нелегкі часи, якщо не банкрутство.

Бюрократично-паперові перешкоди

Окрім цього, як зауважує Іван Стефанишин, заступник голови Львівської обладміністрації з питань агропромислового комплексу, дуже велике завантаження великою кількістю довідок, які необхідно здати. Треба збирати цілі томи, щоб отримати компенсацію по мінеральних добривах чи інших речах. Замість того, щоб спрощувати схему, її ускладнюють".

Торік фермерам та індивідуальним господарникам, які займаються тваринництвом, держава не виплатила дотацій. Сума цього боргу по Львівщині становить 17 мільйонів гривень. Таким чином створена соціальна напруга серед селян, які сподівались на гроші, а в підсумку не матимуть за що проводити весняно-польові роботи.

Державна підтримка чи урядова агітка?

Відтак і цього року широко рекламована державна підтримка фермерства виглядає лише урядовою агіткою. Агропромисловий комплекс, за визначенням фахівців, нині перебуває в ручному управлінні, тому впливати на цінову політику неможливо. За таких урядових програм Україна лише втрачає селянські господарства, стверджують експерти. З кожним роком їм усе складніше конкурувати з дешевим недоброякісним імпортом, який здебільшого, як для прикладу, м’ясо, завозять в Україну контрабандою.
XS
SM
MD
LG