Доступність посилання

ТОП новини

90 років від створення Української Центральної Ради.


Віталій Пономарьов Київ, 2 березня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) – 90 років тому у Києві почалося створення Української Центральної Ради. За 14 місяців свого існування Рада сформувала уряд, проголосила автономію, а потім і незалежність Української Народної Республіки, ухвалила низку законів і Конституцію та обрала першого Президента України.

3 березня 1917 року у Києві на зборах Товариства Українських Поступовців розпочалися консультації щодо створення українського керівного центру. Вони завершилися 7 березня створенням Української Центральної Ради, тоді ж була обрана її президія на чолі з Михайлом Грушевським і сформовані 9 комісій. Влітку Рада перетворилася на крайовий орган влади, а восени – на парламент.

До кінця року до Центральної Ради було обрано близько восьмисот депутатів від громадських організацій та політичних партій. Говорить київський історик Ігор Гирич: «Серед українських партій, які складали Центральну Раду, найбільшим впливом користувалися три партії: Українська партія есерів, Українська соціал-демократична партія і Партія соціалістів-федералістів. Есери і есдеки складали більше половини членів Центральної Ради, трошки менше за половину було есефів і найменше були представлені партії самостійницького спрямування. Не було представлено поміркованих партій типу хліборобських демократів, які потім склали підтримку гетьману Скоропадському».

Центральна Рада - інституція, яка поставила на практичну площину питання відновлення української державності і здійснила цю державність

Упродовж літа і осені 17-го року Центральна Рада проголосила автономію України, сформувала Генеральний Секретаріат (тобто, уряд) та оголосила про створення Української Народної Республіки у складі федеративної Росії.

А 22 січня 18-го року Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила незалежність України. Серед ухвалених Радою законів – закони про гривню, державний статус української мови та земельний закон.

На останньому засіданні 29 квітня Рада ухвалила Конституцію і обрала Михайла Грушевського президентом УНР. Того ж дня Павло Скоропадський здійснив державний переворот і оголосив Центральну Раду розпущеною. Говорить професор Владислав Верстюк: «Історичне значення Центральної Ради полягає в тому, що це була інституція, яка 1917 року поставила на практичну площину питання відновлення української державності і здійснила цю державність. Незважаючи на те, що вона була короткотривалою, вже з порядку денного у ХХ столітті ця проблема не сходила і зрештою завершилася створенням української незалежної держави наприкінці ХХ століття».
XS
SM
MD
LG