Доступність посилання

ТОП новини

Юлія Тимошенко буревієм пронеслася американською столицею.


Василь Зілгалов Прага, 7 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Аналітик Радіо Свобода Роман Купчинський пише про недавню поїздку до США одного з найяскравіших символів Помаранчевої революції — Юлії Тимошенко. Вона всюди заявляла, що досягла підтримки американського уряду у розбудові демократії в Україні.


Бурхливий візит Ю. Тимошенко до Вашинґтона розпочався з відвідин Центру стратегічних і міжнародних досліджень 28 лютого. Основним її посланням чиновникам у столиці США, включно з віце-президентом Діком Чейні і держсекретарем Кондолізою Райс, було наступне: вона і її політичний блок залишаються найсильнішою демократичною альтернативою в Україні по відношенню до проросійської Партії регіонів, її лідера і водночас прем’єр-міністра Віктора Януковича.

Україна і ЄС

Колишній прем’єр-міністр присвятила більшу частину своєї промови в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашинґтоні стосункам України з Заходом. Зокрема, вона наголошувала, що її блок є прихильником членства України в ЄС.

Однак, як зауважує Роман Купчинський, цього ж дня німецький канцлер Анґела Меркель вихлюпнула холодний душ на європейські прагнення під час зустрічі з Віктором Януковичем у Берліні. Пані канцлер сказала, що найкраще, чого Україна може очікувати в найближчій перспективі, – це зона вільної торгівлі між Києвом та Брюсселем. Меркель також повідомила, членство в ЄС для України маловірогідне у найближчі десять років.

Такий підхід ЄС до України означає лише зміцнення прикордонного співробітництва з країнами-сусідами. Таку позицію вважають дискримінаційною навіть найпрозахідніші політики в Києві. Деякі з них називають цю політику Брюсселя «доктриною відокремлення і нерівності».

ЄС чи ЄЕП?

У своїй лекції у Вашинґтоні, пише Роман Купчинський, Юлія Тимошенка сказала, що є й інші альтернативи курсу України. Наприклад, та, що її пропонує перший віце-прем’єр уряду Микола Азаров. Йдеться про відновлення процесу об’єднання України і Росії в так званому єдиному економічному просторі. Лідер БЮТ заявила американцям, що вона категорично проти такого плану. Втім, і досі не зовсім зрозуміло, яке майбутнє ЄЕПу взагалі. І України в цьому утворенні зокрема.

Монстра «РосУкрЕнерго» належить позбутися?

Роман Купчинський також відзначив жорстку критику Юлією Тимошенко газового посередника між Росією і Україною – компанії «РосУкрЕнерго», котра повністю контролює поставки газу до України з теренів Середньої Азії. Існує небезпека, на думку лідера БЮТ, захоплення цією компанією повного контролю над українським енергетичним ринком.

Проблеми з американським правосуддям? Забудьте!

Аналітик Радіо Свобода також нагадує про одне гостре запитання, яке Ю. Тимошенко адресували на брифінґу з журналістами у Вашинґтоні. Йшлося про те, чи не боялася вона арешту, їдучи до США, і про колишні стосунки з Павлом Лазаренком. Лідер української опозиції відреагувала миттєво і навіть з певним обуренням. Сама моя присутність перед цією аудиторією, сказала вона, є доказом того, що в цьому сенсі все гаразд. Все решта, мовляв, вигадки зловмисників і провокаторів.

І на завершення Роман Купчинський зауважив, що обвинувачення американської юстиції на адресу компанії «Єдині Енергетичні Системи України», яку очолювала Юлія Тимошенко і яка нібито давала хабарі тодішньому прем’єрові Лазаренкові, були зняті в США, як такі, що є за межами юрисдикції американського суду.
XS
SM
MD
LG