Доступність посилання

ТОП новини

Візит до Брюсселя називають новим європейським проривом Віктора Ющенка.


Наталя Вікуліна, Людмила Ваннек Брюссель-Прага, 8 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у Брюсселі президент Віктор Ющенко провів зустрічі з керівниками європейських інституцій і завітав на саміт Європейської народної партії, де були присутні лідери правоцентристських партій Європи. На прямому зв’язку зі студією – наша брюссельська кореспондентка Наталя Вікуліна.

Людмила Ваннек: Наталю, чи отримав Ющенко сигнали від європейських лідерів, що Україна має європейську перспективу?

Наталя Вікуліна: Брюссельські співрозмовники Ющенка не могли пообіцяти, що Київ стане членом Євросоюзу, вони говорили про європейські прагнення України та про їхню підтримку з боку ЄС. Голова Європарламенту заявив, що підтримуватиме розвиток такої нової угоди між ЄС та Україною, яка передбачає дуже тісні відносини з Києвом. Давайте послухаємо пряму мову Поттерінга: «Україна має європейські прагнення, і нині ми маємо крок за кроком розвивати наші відносини. Ми маємо реалізувати розширену угоду, яка дозволить нам мати дуже тісні відносини з Україною і Євросоюзом», – заявив керівник Європарламенту Поттерінг.

Л. В.: Наталю, а чи вказували європейські лідери на те, що в Україні існують політичні проблеми?

Н. В.: Так, про це заявив Верховний представник ЄС із зовнішньої політики й політики безпеки Хав’єр Солана. Ось що він сказав з цього приводу: «Деякі події у Верховній Раді та її відносинах з Президентом і прем’єр-міністром потребують швидкої стабілізації. Але в будь-якому випадку ми впевнені у лідерстві президентства. Ми також дуже сподіваємось, що процес політичних і економічних реформ триватиме, оскільки це буде дуже важливим і для двосторонніх відносин з Євросоюзом»,– заявив Солана.

За його словами, Євросоюз хоче поглибити двосторонні відносини з Україною і хоче бачити українську систему влади якомога більш стабільною та конструктивною.

Л. В.: Наталю, а про що йшлося на зустрічі Віктора Ющенка та Комісара ЄС з зовнішніх відносин і політики сусідства Беніти Ферреро-Вальднер?

Н. В.: Комісар уперше допустила, що назва майбутньої угоди між Євросоюзом та Україною буде визначатись після того, як стане ясним зміст нової угоди. За словами присутнього на зустрічі заступника глави секретаріату президента Олександра Чалого, Ферреро-Вальднер заявила, що політика сусідства ні в якому разі не визначає формат майбутніх відносин між Брюсселем та Києвом. Чалий тлумачить таку заяву як таку, що не виключає перспективи членства України в Євросоюзі.

Л. В.: Наталю, сьогодні президент уперше взяв участь у саміті Європейської народної партії. Якими були головні теми його зустрічей?

Н. В.: Насамперед хочу сказати, що на саміті зібралося чимало впливових європейських осіб – Анґела Меркель, Сільвіо Берлусконі, Жозе Мануель Баррозу та інші. Тобто, український президент мав можливість поспілкуватися з лідерами правоцентристських партій і якимось чином вплинути на їхню позицію щодо України. Однією з головних тем була енергетика. Так, Ющенко заявив, що український енергетичний ринок є невід’ємною складовою частиною європейського енергоринку. Зайшла мова і про політичні питання. Давайте послухаємо Віктора Ющенка: «Наприклад, сьогодні я звернувся до лідерів Народної партії, до присутнріх президентів і прем’єрів відносно підтримки нашої декларації щодо Голодомору 1932-33 років. Я почув коментарі від головуючого, від яких, я відверто кажу, моє почуття гордості за Україну посилилося», – сказав Ющенко.

Він пообіцяв і надалі брати участь у самітах Європейської народної партії, що дозволить почути Україну в Європі значно краще.
XS
SM
MD
LG