Доступність посилання

ТОП новини

До 50-річчя Усами бін Ладена.


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 9 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Час від часу світові нагадують, що Усама бін Ладен, організатор ісламських терактів 11 вересня 2001 року, досі живий і на волі. Всі ці роки американські війська шукають, але не можуть поки що знайти його. Президент Джордж Буш заявив учора у Вашингтоні, що він не плекає жодних ілюзій щодо труднощів у полюванні на цього ворога Сполучених Штатів. Між тим, бін Ладену 10 березня виповнюється 50 років, а за непідтвердженою інформацією, можливо, що його вже немає серед живих.


Свого часу саудівський мультимільйонер бін Ладен пішов до Афганістану воювати проти радянської окупації, але згодом із моджахеда-борця за свободу перетворився на фанатика ісламіста, який ставить собі за мету реставрацію арабського халіфату як знаряддя ісламських завоювань.

Коли віце-президент Дик Чейні відвідав Пакистан і вів переговори з президентом країни Первезом Мушарафом, головними темами були активізація зусиль пакистанської армії у боротьбі з талібами, і пошук бін Ладена. Той, за даними розвідки, ховається у важкодоступних гірських районах уздовж афгано-пакистанського кордону.

Його розшукують військові і представники ЦРУ

Американські загони зелених беретів регулярно прочісують ті райони, але поки що безплідні ті зусилля. Президент Мушараф запевняє, що його війська теж шукають бін Ладена, але йдуть, за його словами, “холодним слідом”.

Генерал Джон Абізайд, який очолює пошук із американського боку, виступаючи у Конгресі зі звітом, попередив законодавців, що успіху він гарантувати не може. Думку генерала поділяє Кеннет Аллард, полковник у відставці, кадровий розвідник. В інтерв''ю Радіо Свобода, Алард сказав, що армія взагалі не пристосована до того, щоб вести пошуки окремої особи: “Армія як правило не займається полюванням за окремими людьми. Наша головна праця – повалення режиму. Наше завдання підкопувати увесь фундамент, а не відшукувати піщини. Підкопувати фундамент ми вміємо дуже добре, але ми не пристосовані до того, щоб находити окрему піщину, та ще й з прізвищем на ній”.

Полковник Кеннет Аллард зауважив, що за бін Ладеном полюють не лише спецзагони армії, а й також неармійські сили ЦРУ, які не беруть участі у боях, а лише ведуть цілеспрямований пошук лідера терористичної організації Аль-Каїда.

Сам арешт чи ліквідація бін Ладена – не вирішують проблему...

Нейтан Браун, дослідник з Фонду Карнегі, вважає, що навіть якщо бін Ладена схоплять живого чи мертвого, це не означатиме рішення проблеми міжнародного тероризму, тому що це не чітко визначений рух під однією орудою. Аль Кайда пов''язана з низкою менших терористичних угруповань, які діють самостійно. Крім того, невідомо, що ліпше – мертвий терорист номер один, з якого ісламісти зроблять мученика за віру, чи схопити його живцем і судити відкритим судом, з трибуни якого він матиме змогу звертатися до своїх прихильників і вести пропаганду на весь мусульманський світ. На думку Брауна, все таки краще мати бін Ладена за ґратами.
XS
SM
MD
LG