Доступність посилання

ТОП новини

Служба і небезпечна, і важка, і непрестижна.


Микита Моісеєв, Сашко Лащенко

За корумпованістю лідером в Україні є міліція. Так вважає більшість респондентів, опитаних Київським інститутом проблем управління ім. Горшеніна. Опитування проводили минулого місяця по всій Україні. Майже 52% вважають, що найкорумповішим органом влади є саме міліція. На другому місці суди із 49%. Про корумпованість міліції говорять постійно, ще з часів “перебудови” та здобуття Україною незалежності. Чому ж проблема залишається, що треба міняти, щоб “люди у формі” перестали брати хабарі й водночас одержували б гідну зарплату, працюючи в гідних умовах?

Кость Бондаренко, соціолог: "Потрібно докорінно змінювати саме ставлення до міліції, а персональному складу міліції потрібно більш жорстко підходити до правопорушень, до внутрішніх розслідувань, припинити тактику покривань за принципом “рука руку миє”, але це – дуже довгий і складний шлях..."
“Українцям щодня доводиться зустрічатись із представниками ДАІ, з дільничними міліціонерами і т.д., які через не надто високий рівень заробітних плат досить часто демонструють не дуже законні методи діяльності”, – каже Кость Бондаренко, директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна, який проводив дослідження. Соціолог переконаний, що керівництво міліції мало що може поміняти, і міліції приблизно однаково не довіряли і за Білоконя, і за Луценка, і за Цушка. До того ж, у різних областях ці показники недовіри плюс-мінус однакові.

Те, що по сьогодні відбувається у лавах міліції, це скоріше “гра в міліціонерів”, переконаний народний депутат від Партії регіонів Володимир Сівкович, заступник голови комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Кадрові питання МВС вирішуються у незрозумілий спосіб, адже за останні два роки, за словами депутата, міліцейськими начальниками часто ставали люди, які до міліції не мали ніякого стосунку. При цьому їхній кар’єрний ріст, часто до рівня генералів, був як ніколи стрімкий. Підвищенням же зарплат ситуацію не владнати, бо і 2, і 3 тисячі доларів окладу для посадовця МВС, який покривав схеми на сотні тисяч, – ніщо, і зупинити таких людей, на думку пана Сівковича, можна тільки звільнивши з посад і притягнувши до кримінальної відповідальності.

Похмурі нетрі одного з київських
райвідділів міліції
Це один бік справи. Дійсно, смішно платити генералові пару-трійку тисяч “зелених”, якщо у нього є пару-трійку валютних рахунків із сотнями або мільйонами доларів, нажитих незаконним шляхом. Але вирішувати ці питання – прерогатива прокуратури. А щодо молодших чинів, то вони дійсно потерпають від нестачі фінансування, переконує начальник одного з Київських районних відділень міліції Володимир (ім’я змінене). Із зарплатами у 700-800 гривень сім’ю не прогодуєш, відділок лише нещодавно комп’ютеризували, та й то старенькою машиною, яка “гуде наче древній холодильник”.

Володимир: “Якщо я додому прийшов о 21-й, то моя жінка щаслива. І так кожного дня, без вихідних. Тут, на відміну від вищих інстанцій, працюють за ідею. Ми й комп’ютер другий за власний кошт купили, папір для принтера теж самі купуємо. А стрільби дуже рідко проходять – добре, якщо раз на три місяці, але цього дуже мало, щоб мати справжній навик”.

Костянтин Стогній:“Всі працівники низової ланки у міліції – заручники свого начальника. Якщо він їх позбавить цих премій, то вони взагалі можуть отримати по сто гривень. Це і зарплатою назвати не можна...”
“Проблема фінансування міліції дуже гостра”, — констатує Костянтин Стогній, речник МВС у ранзі полковника. За його словами, останні роки міліція отримувала лише 30% необхідних коштів. І слова начальника київського райвідділу Володимира пан Стогній підтверджує: дійсно, не вистачає на пальне, стрільби майже не проводяться. МВС зараз проводить комплексну інвентаризацію майна і створює єдиний реєстр, тому що міліція навіть не знає, чим реально володіє, каже пан Стогній. Зарплати теж підвищили – згідно з розпорядженням міністра МВС Василя Цушка, з першого березня стартовий мінімум для міліціонера – тисяча гривень. Зараз же зарплата керівника обласного управління міліції становить сто п’ятнадцять гривень, решта – надбавки, з якими виходить кілька тисяч. І рядові працівники, за словами Стогнія, теж працювали раніше за такою схемою, а це робило їх вразливішими до начальників, відповідно – дозволяло останнім маніпулювати діями своїх підлеглих.

Володимир Стретович
“Рядові міліціонери не здійснюють корупцію” ,– запевняє голова парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Стретович, депутат від “Нашої України”. Незаконні дії, за його словами, чиняться на вищих посадах, і боротися з цією “гідрою” можна лише комплексно, модернізувавши усю правоохоронну систему: МВС, прокуратуру, СБУ, суди. Як реформувати? Зробити діяльність цих органів прозорою, адже доки не буде нормальної Генпрокуратури, ні про яку боротьбу з корупцією у лавах міліції йтися не може. Існує жорстка вертикаль: “від Києва до самих околиць”, і допоки діяльність міліції не буде підзвітна органам місцевого самоврядування, громадським організаціям, корупція процвітатиме.

Володимир Стретович: “Рецепт №1: здійснити загальну реформу правоохоронної системи, у тому числі і міліції. Рецепт №2: прозорість рішень міліції, підзвітність місцевій владі та громадським організаціям”.

Чи згодні з такими рецептами народного обранця прості громадяни?

1. Катерина, дистриб’ютор: “Держава повинна нормально платити міліції, щоб вони не були такі нахабні. А можливо, навпаки, треба жорстко контролювати”. 2. Ганна Арсеніївна, пенсіонерка: “Ну а як ви їх проконтролюєте? У них така свобода дій, а відстежити неможливо”. 3. Андрій, журналіст: “Тільки самі правоохоронці можуть підвищити рівень довіри до себе – чесною працею впродовж років”. 4. Сніжана, майбутній медик: “Я живу біля академії МВС, там навчаються люди з сіл, і таке враження, що вони думають, наче у місті можуть робити, що заманеться, тобто вони неконтрольовані. Значить, потрібно добирати нормальні кадри”. 5. Валентина Іванівна, пенсіонерка: “Потрібно, щоб ці люди спершу набули духовності, тоді зміниться і їхній статус, і вони будуть робити тільки добро. Зарплату, звичайно, треба підняти”.

Аудіозапис програми. Перший випуск: Аудіозапис програми. Другий випуск:

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG