Доступність посилання

ТОП новини

Замість пам’ятника Тарасові Шевченку буде Нацбанк?


Надія Петрів Ужгород, 20 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – В обласному центрі Закарпаття тривають дискусії з приводу перенесення пам''ятника Тарасу Шевченку. На Народній площі, де встановлений монумент, вирішили збудувати офіс Національного банку. Сьогодні вперше від моменту розгляду питання в Ужгороді зібралися архітектори, мистецтвознавці, політики та громадські діячі для того, щоб обговорити всі «за» і «проти» перенесення пам’ятника Кобзареві.

Пам’ятник Тарасу Шевченку встановили в Ужгороді в 1999 році.
26 січня цього року Ужгородська міська рада дала дозвіл на збір документації для будівництва на одній з центральних площ Ужгорода – площі Народній — офісу Національного банку України. Щоправда, не врахували одного моменту: на місці, де має з''явитися банк, стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку. Свого часу кошти на цей монумент городяни збирали усім миром. І 9 березня 1999 року пам’ятник урочисто відкрили.

Мешканці Ужгорода проти «переїзду» Шевченка

Звісно, більшість городян проти, щоб Шевченко куди-небудь «переїздив». Тим більше не гоже це робити, бо Шевченко є національною гордістю, вважає скульптор, який створив монумент, Михайло Михайлюк: «Моя думка однозначна: нікуди, ні кроку! Там пам’ятник мав стояти, так вирішили – і ми самі так вирішили. Я вважаю, і може це буде дуже гучно сказано, що перенесення пам’ятника – це замах на державність».

Мистецтвознавець та історик Михайло Сирохман каже, що взагалі не варто забудовувати площу Народну через те, що вона має важливе історичне значення: «Це дійсно остання «дихаюча» площа в Ужгороді, де великий простір, багато повітря. Вона звична. Є різні доцільності: економічні, фінансові, політичні, але є просто якісь усталені точки, усталені погляди, зрештою незмінність місць. Крім того, важко собі уявити прецедент, що пам’ятник символу нації стає якоюсь такою фігурою, яку просто можна перенести вправо чи вліво. Напевно, від цього треба відштовхуватися, і думати, в першу чергу, про Шевченка, а не про економічні чи інші переваги».

Що не встигли чехи – довершать українці

У той же час керівник закарпатської філії Нацбанку Валерій Коляско стверджує, що чеські архітектори свого часу площу Народну просто не встигли завершити. Якщо ж зведуть офіс Нацбанку, то таким чином будівництво площі буде архітектурно завершеним. Валерій Коляско зазначив: «Якщо ми будемо будувати, то приміщення Нацбанку буде витримане у тому архітектурному стилі, в якому зараз є на площі забудова, мається на увазі будинок облдержадміністрації та облпрофради. І ще одне: якщо буде прийняте відповідне рішення, розробка проектної документації буде проводитися на тендерній основі, оскільки ми є державною установою, з включенням наших, закарпатських фахівців».

Нема що обговорювати, коли рішення ухвалили

У той же час депутат Ужгородської міської ради, архітектор Степан Шолтес стверджує, що всі громадські обговорення зайві, бо рішення вже остаточно вирішили міський голова та фінансисти: «Я доводжу до відома всіх присутніх, що справа вирішена. Попереднє узгодження на території під забудову Нацбанку вже є давно. Більше того, днями має вийти архітектурно-проектувальне завдання для проектування споруди Нацбанку. Це питання вже вирішене наперед. А громадські слухання – це присипляння уваги».

Політики вважають, що питання зведення Нацбанку та перенесення пам’ятника Кобзареві в Ужгороді лежить у площині політичних спекуляцій. Варто подивитися на нього з точки зору архітектури та містобудування і почути думку мешканців. Наразі ж є лише обіцянки від однієї фракції «Нашої України» дослухатися до побажань ужгородців і відповідно проголосувати.
XS
SM
MD
LG