Доступність посилання

ТОП новини

Арсеній Яценюк – новий керівник МЗС.


Тетяна Ярмощук Слухати: Київ, 21 березня, 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Після майже двомісячних перипетій в Україні з’явився легітимний міністр закордонних справ. За 33-річного Арсенія Яценюка проголосували 246 народних депутатів.

Участь Президента України Віктора Ющенка в церемонії представлення новопризначеного міністра закордонних справ Арсенія Яценюка. 21 березня 2007 року
Арсеній Яценюк народися у Чернівцях. Має дві вищі освіти: юридичну та економічну. У крісло керівника МЗС прийшов із Секретаріату Президента, де працював заступником голови. До цього був міністром економіки в уряді Єханурова.

Перед призначенням Арсеній Яценюк заявив, що резонансних заяв не буде, а зовнішня політика України має стати стабільною та прогнозованою: “Окремої позиції міністра закордонних справ по зовнішньополітичних питаннях бути не може. Є позиція української держави, і ця позиція повинна вироблятися Президентом України у конструктивній співпраці як з українським парламентом, так і з українським урядом. Те, що стосується питання НАТО – у 2003 році конституційною більшістю ухвалений закон “Про основи національної безпеки”, який передбачає і співпрацю, і членство. Що стосується участі МЗС, то, думаю, було б доцільно надавати широку інформацію українській громадськості про оборонні блоки, у тому числі і НАТО, а Україна нехай визначається”.

Посада міністра багато в чому залежиме від антикризової коаліції

Немає сумнівів, що Арсеній Яценюк — людина Президента, і що він підтримуватиме курс на євроатлантичну інтеграцію, вважає український політолог Петро Бурковський. Однак посада міністра багато в чому залежить від парламентсько-урядової більшості, зазначив Петро Бурковський в інтерв’ю Радіо Свобода: “Якщо Президент уже його поставив, то він буде вмовляти колишніх лояльних міністрів і лояльних працівників МЗС: потрібно допомагати і всіляко сприяти. Було виписано карт-бланш антикризової коаліції. Помилок тут бути не може. Якщо ж будуть помилки чи прорахунки, то антикризова коаліція заявить, що зовнішня політика Президента Ющенка є повністю невдалою, і виникає питання доцільності призначення президентських ставлеників на посаду міністра закордонних справ”.

Що далі? Багатовекторність?

А на думку російського політолога Константіна Труєвцева, зміни в українсько-російських стосунках після нового призначення будуть незначними: “Останній розвиток подій засвідчує, що і Янукович не є наскільки проросійською фігурою, як це іноді уявляли у Росії. Мені здається, що новий міністр закордонних справ, будучи компромісною фігурою, спробує будувати багатовекторні стосунки. Він може піти на тісніші стосунки з Росією, у випадках, якщо це буде вигідно Україні”.

Голова комісії закордонних справ польського парламенту Павел Залевський в інтерв’ю Радіо Свобода висловив сподівання, що Арсенію Яценюку вдасться зміцнити позиції України у Європі: “Він розуміє, що, йдучи до Євросоюзу, Україна повинна мати також добрі стосунки з Росією. Вважаю, що пану Яценюку, який за собою має міцний політичний мандат, буде під силу здійснювати таку прагматичну, але водночас європейську політику. Сподіваюся, що це все зміцнить позицію України в Європі і відкриє її шлях до Євросоюзу”.

Колишні керівники МЗС доволі критичні

Тоді як екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк висловив сумніви щодо здатності Арсенія Яценюка очолювати МЗС. А ще один колишній керівник цього міністерства, Анатолій Зленко, вважає, що у майбутньому Арсеній Яценюк, можливо, й стане гарним керівником зовнішньополітичного відомства, однак у нинішніх політичних умовах, на думку Зленка, міністерство мав би очолювати досвідчений дипломат.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG