Доступність посилання

ТОП новини

Верховна Рада взялася за ПРО в Європі.


Тетяна Ярмощук Київ, 22 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Український парламент хоче висловити занепокоєння планами Сполучених Штатів розмістити на території Європи елементи системи протиракетної оборони. Відповідну постанову парламент сьогодні взяв за основу і направив на доопрацювання у комітети.

Парламент планує доручити Кабінету Міністрів довести до Ради безпеки ООН, ОБСЄ та урядів інших держав занепокоєння бажанням Сполучених Штатів розмісти свої протиракетні комплекси на території Європи. Про це йдеться у відповідному проекті постанови.

Перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк заявив: “Рішення про розміщення елементів американської системи ПРО викликало масові протести населення Чехії та Польщі, рішучу негативну реакцію уряду Російської Федерації, проти якої, на думку російської сторони, розгортаються елементи згаданої системи у Чехії та Польщі. У цій ситуації будь-які заяви про приєднання України до американських планів щодо системи ПРО не відповідають її національним інтересам. Національним інтересам України та усіх країн європейського континенту відповідало б створення загальноєвропейської системи колективної безпеки, і в рамках якої могла б бути створена загальноєвропейська система протиракетної оборони”.

Опозиція має іншу думку. А дехто вбачає загрозу від Росії

На думку ж опозиції, якщо парламент ухвалить цю постанову в цілому – це може зашкодити інтересам України. Питання потрібно розглядати у комплексі з проблемою радіолокаційних станцій, які орендує Росія на українській території, каже нашоукраїнець Руслан Князевич: “Загроза Україні не від тієї ймовірної системи ПРО, яка невідомо чи буде, а від того, що на території України розташувались дві РЛС, які сьогодні фактично у віданні Російській Федерації. А ми знаємо, що Російська Федерація перебуває в стані війни – всередині держави стосовно мусульманської республіки. І, відповідно, мусульманські країни, відверто чи приховано, підтримують цю війну. Чи ми не будемо предметом загрози з боку окремих кран у зв’язку з перебуванням на нашій території цих РЛС. Через це пропонується доручити уряду провести переговори з Російською Федерацією про невідкладне припинення договору-оренди на РЛС, які перебувають на території України”.

Проект нинішньої парламентської постанови не витримує ніякої критики. Таку думку Радіо Свобода висловив директор міжнародних програм Центру імені Разумкова Валерій Чалий: “Поки що не сформована експертна позиція. Я думаю, що парламент випереджає події. Тут виникає питання, чи можемо ми брати за аргументи неіснуючу інформацію – до рівня протестів у самих країнах, які висловилися проти розміщення ПРО на своїх територіях. Ми не повинні вирішувати за ці країни дане питання. Висловлювати позицію можна, але це потрібно робити професійно, після широких консультацій не тільки парламенту, але й уряду і Президента”.

Росія проти, а Україна офіційно ще не висловилася

Сполучені Штати Америки хочуть розмістити на території Польщі та Чехії елементи протиракетної оборони, щоб відбивати можливі напади Північної Кореї та Ірану. Прем''єр-міністри Польщі та Чехії вже підтвердили готовність розмістити на своїй території американське оборонне устаткування. Проти таких планів США виступає Росія. Україна офіційної позиції з цього приводу ще немає.

Віктор Ющенко наполягає на якомога повнішому інформуванні українців про цілі можливого розгортання американської протиракетної оборони в Європі. А Віктор Янукович раніше висловлював невдоволення, що Сполучені Штати не обговорювали своє рішення з Україною. Минулого тижня в українському оборонному відомстві відбулися консультації з американськими військовими експертами, які ознайомили українську сторону з деталями плану можливого розміщення елементів системи ПРО в Європі.
XS
SM
MD
LG