Доступність посилання

ТОП новини

Американський експерт Надя Дюк: «Політична еліта України має подумати про людей»


Мар’яна Драч Прага, 2 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Сполучених Штатах стурбовані тим, що в Україні через рік після парламентських виборів не має стабільності. Про це сказала Радіо Свобода Надя Дюк, директор європейських та євразійських програм Національного фонду демократії – впливової американської неурядової організації, яку фінансує Конгрес CША. Пані Дюк була гостем празької студії Радіо Свобода.

Надя Дюк
Р.С.: Чільні представники Європейського Союзу висловлюють стурбованість становищем в Україні. Чи поділяють таку стурбованість у Вашингтоні, чи може через Ірак та Іран там не до України?

Н.Д.: Офіційні та неурядові представники, що слідкують за Україною, стурбовані тим, що через рік після парламентських виборів досі не виглядає, що є стабільний курс на майбутнє. Ніби чогось дуже страшного не сталося, але все ж таки, якщо країна хоче розвиватися, то треба планувати принаймні на рік-два наперед. Виглядає, що немає стабільної атмосфери для цього. І по-друге, я думаю, що у Вашингтоні і взагалі на Заході просто не розуміють, що відбувається, чому на вулицях Києва знову зібралися люди. До певної міри політики в Америці думали 2 роки тому, що вже є демократія в Україні, що не треба про неї турбуватися. І тепер, коли Україна потребує трохи уваги, то вона так швидко не входить у коло їхніх інтересів. Це правда, що є багато інших держав, на які Америка звертає більше уваги.

Р.С.: Якщо Президент таки наважиться на розпуск парламенту, чи це допоможе врегулювати політичну кризу в Україні, чи до влади повернуться ті самі політики?

Н.Д.: Мені тяжко відповідати на таке запитання. Президент мусить сам визначатися, як діяти в національних інтересах. Але я можу сказати, що будь-яке рішення він має ясно і виразно пояснити українським громадянам, чому такі кроки важливі. Складається враження, що цей останній рік політична еліта бореться між собою і не дуже цікавиться тим, як Україна загально розвивається, чи люди мають можливість покращувати свої економічні можливості, чи духовно розвиваються, чи їм добре жити. Хотілося б, щоб політична еліта дійсно на все це зважувала і вдавалась до найкращих рішень щодо майбутнього.

Р.С.: Стосовно майбутнього, чи є підстави дивитися в нього з оптимізмом? Чи вже відбулися в Україні незворотні демократичні зміни?

Н.Д.: Я би сказала, що так. Є незворотні зміни, особливо щодо преси, можливість, щоб громадські організації і політичні партії працювали. І те, що тепер відбувається, я сподіваюся, що може бути вирішене демократичним шляхом, і це тоді буде великим здобутком для України.

Матеріали до теми:

• Президент Віктор Ющенко підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради • Українська математика: чи дорівнює температура політичного кипіння градусу настроїв українців? • Євродепутат не бачить підстав для розпуску Верховної Ради • «Віктор Ющенко вирішить долю Верховної Ради після розмови з Владіміром Путіним»? (Огляд європейської преси) • Кримські журналісти протестують проти нападів прихильників коаліції • Президент Ющенко: Процес формування більшості нелегітимний, і якщо діяльність більшості не відновлять на конституційних засадах, він підпише указ про розпуск Верховної Ради • Президент підтвердив, що розпустить парламент, якщо консультації з керівництвом Верховної Ради будуть безперспективні • ЄС закликає політиків України до єдності • Комітет національного порятунку закликає Президента розпустити парламент • Колективна безвідповідальність: чим закінчиться розхитування громадсько-політичного життя в Україні?
XS
SM
MD
LG