Доступність посилання

ТОП новини

Пам’ятник Іванові Франку замість монумента «героям жовтневої революції»?


Олена Солодовнікова Харків, 6 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Скульптуру радянської доби місцева влада збирається перенести з центральної площі в один зі спальних районів. Однак, як стверджує один із авторів монумента, змінити «прописку» масивної конструкції без наслідків неможливо.

Монумент на честь проголошення радянської влади в Харкові — червоно-рожева десятиметрова композиція. Пам’ятник з’явився на площі Конституції понад тридцять років тому.

Нещодавно міська влада повідомила, що місце монумента радянської доби займе пам’ятник Івану Франкові. За словами міського голови, це наказ із Києва — доручено встановити до 150-річчя від дня народження письменника. Монумент-попередник мерія планує перенести в парк на околиці міста.

Скульптор: посунути радянський пам’ятник неможливо

Утім, один із авторів пам’ятника «героям жовтневої революції» Михайло Овсянкін упевнений, що перенести монумент практично неможливо. Його робили з якісного граніту, у щілини між блоками заливали цемент і свинець.

Демонтувати тепер конструкцію небезпечно, каже Михайло Овсянкін: «Точно на глибині 10 метрів проходить стулка метро. Там є два люки — якщо туди спуститися, там цілі приміщення залізобетонні під цим монументом. І там, коли йдуть поїзди, все тремтить, усе чути. Ось це керівництво сьогоднішнє не думає про наслідки. Там може бути обвал метро».

Сучасні можливості безмежні, і пам’ятник «героям жовтневої революції» зможуть легко розібрати, заспокоює мер Харкова Михайло Добкін: «Сьогодні є такі можливості, матеріали, нове обладнання, які дозволять нам цей пам’ятник перенести. Ніхто не збирається підривати, ніхто не збирається ламати».

Чи варто переносити «частину історії»?

Михайло Овсянкін нагадує, що символ радянської доби — це частина історії Харкова, який у тридцяті роки був столицею України. Перенесення пам’ятника може викликати невдоволення частини городян, стверджує скульптор: «Навіщо нацьковувати людей один на одного? Навпаки — треба згуртувати якось суспільство. Ось недавно передавали по телебаченню мій виступ, а переді мною два ветерани виступали. Вони прямо сказали: ми там ляжемо, будемо захищати. Це наша епоха, це наша історія».

Мер не заперечує історичного значення пам’ятника та обіцяє врахувати всі думки: «Жовтнева революція — частина нашої історії. Ми з повагою будемо ставитися до поглядів людей».

За задумом харківської влади, треба не тільки встановити пам’ятник Каменяреві, але і реконструювати площу Конституції, де він буде розташований. Там планують збудувати ратушу з годинником, кілька фонтанів та підземний торговельний центр.

За попередніми підрахунками, архітектурні зміни коштуватимуть близько 20 мільйонів доларів. Мерія наголошує, що реконструкцію будуть проводити не за бюджетні кошти, а виключно за рахунок приватних інвесторів.
XS
SM
MD
LG