Доступність посилання

ТОП новини

Космічна столиця України


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 12 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у світі відзначають День космонавтики. Саме цього дня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін на кораблі “Восток“ здійснив перший у світі політ у космос. Україна входить до плеяди космічних держав світу завдяки розробкам вітчизняних конструкторів і машинобудівників.

Упродовж майже 20 років Дніпропетровськ був закритий для іноземців. Радянські високопосадовці намагалися зберегти таємницю про те, що насправді розробляло Державне конструкторське бюро «Південне» та завод «Південмаш».

Про те, що є секретним нині та було і за радянських часів

Однак ні для кого, бодай у місті, не було секретом, що головна продукція дніпропетровських машинобудівників — не сільгосптехніка, пилососи та кухонні комбайни «Мрія», а «трактори вертикального зльоту», тобто бойові ракети та літальні апарати.

Нині дніпропетровські космічні установи вірні традиціям радянської засекреченості — проникнути до конструкторського бюро чи на «Південмаш» без спеціальної перепустки практично не можливо, так само, як і отримати дозвіл, щоб побувати у деяких цехах.

У свято говорити про здобутки

Дніпропетровські ракетобудівники говорити про проблеми не люблять: кажуть, здобутків більше.

Генеральний директор КБ «Південне» Станіслав Конюхов розповів: «Досягнення у нас досить вагомі — чотири покоління бойових стратегічних ракетних комплексів. Це — щит, який забезпечував мир упродовж тривалого часу. 400 космічних апаратів, розроблених Конструкторським бюро «Південне» і виготовлених Південним машинобудівним заводом були запущені нашими ракетоносіями за період нашої роботи у космічній галузі. Та і за період незалежної України 93 пуски ракетоносіїв, які вивели на орбіту 200 космічних апаратів різних країн, це значуще досягнення».

Особлива гордість дніпропетровських ракетобудівників — участь у міжнародному проекті «Морський старт»: з плавучої платформи «Одісей» у Тихому океані запускають ракетоносії, які виводять на орбіту телекомунікації супутники для різних країн. Із більше, ніж понад 10 успішних тільки один невдалий, відтак проект збираються продовжувати.

Космічні плани

За кілька днів після майже річної перерви «південмашівці» відновлять і спільні з росіянами запуски ракети-носія «Дніпро». Запуски припинили улітку минулого року, «Дніпро» зазнав аварії на зльоті. Ті заяви не підтвердились, а ось імідж виробників попсований.

У квітні дніпропетровський ракетоносій виведе на орбіту супутник на замовлення Єгипту, розповів керівник прес-служби конструкторського бюро «Південне» Юрій Мошненко: «Супутник розроблений КБ «Південне» і виготовлений Дніпропетровським південним машинобудівним заводом на замовлення Єгипту. Ми його запустимо, попрацюємо, а потім будемо визначатись».

Кілька років тому до розробок дорослих ракетобудівників долучилися юні дніпропетровці. У Національному центрі аерокосмічної освіти молоді триває робота над проектами двох малих апаратів. Один із проектів — «УМС-1», на папері практично готовий. За ним планують збудувати супутник, який після виведення на орбіту зможе забезпечити комунікаційний зв''язок між вузами України і світу.
XS
SM
MD
LG