Доступність посилання

ТОП новини

Рушник національної єдності


Євгенія Вятчанінова Київ, 13 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) Вишиванням намагаються об’єднати український народ діячі культури. Заради цього зі всіх областей України відберуть майстринь, які разом вишиють “рушник національної єдності”. Акція розпочнеться вже у травні, а у День Незалежності, за задумом організаторів, під цим рушником–оберегом пройдуть політики.

Рушник здавна вважався оберегом українців. Він супроводжував життя і смерть людини, зустрічав гостей з хлібом-сіллю, ним благословляли молодят і державних мужів.

Магічна сила рушника – оберега

Особливо вірили в магічну силу рушника, вишитого колективно. Так, під час епідемії або хвороби дівчата та жінки збиралися в одній господі і разом за ніч вишивали полотно. До сходу сонця вони освячували його у церкві. Згодом усе село проходило під рушником і епідемія відступала. Те ж саме практикували і під час війни. Вишиваючи рушник-оберіг, жінки молилися і тим самим вплітали у полотно свої прохання, щоб їхні чоловіки повернулися додому живими і неушкодженими. Нині в Україні війни немає. Однак злагоди теж. Каже один із організаторів акції “Рушник національної єдності” Юрій Мельничук, старший науковий співробітник музею Івана Гончара: "Ця ідея виникла в наш час, щоб згармонізувати атмосферу на Україні, щоб зупинити ті процеси розпаду, які відбуваються. Тому що на це не може одна рука сказати: “Я –краща!” і відірватися від цього тіла. Власне, і виготовлення оцього рушника національної єдності – це виготовлення надзвичайної сили сакрального полотна, в яке кожна майстриня повинна вкласти свою молитву, пісню. Все, про що говорять, думають, переживають у момент вишивання, залишається на полотні навічно”.

Рушник як життєва пісня

Юрій Мельничук вишиває, однак на рушнику національної єдності його хрестиків не буде – чаклуватимуть над полотном виключно жінки. Одна з них – Олександра Теліженко, голова Черкаського осередку Національної спілки народних майстрів України. Вона називає рушник своєю життєвою піснею, адже з голкою в руках – з дитинства. Про критерії відбору майстринь з решти регіонів України до участі в акції розповідає Олександра Теліженко: “Вишивати будуть тільки майстрині національно свідомі, які люблять Україну, її культуру, український народ. Люди добрі, горді, не лише майстерні, доброзичливі. Щоб за кожною стояло тільки добро, добрі помисли і побажання. Тому що це священодійство”.

Рушник буде біло-червоним

Що саме буде на рушнику національної єдності – організатори акції поки що тримають у таємниці. Відомо лише те, що на полотні завдовжки майже 10 метрів і завширшки 1 метр домінуватимуть білий і червоний – кольори тріумфу і піднесення. Решта палітри на рушнику буде теж, як і древо-життя – символ вселенського значення. Він і має, врешті, повернути українських політиків до свого коріння.
XS
SM
MD
LG