Доступність посилання

ТОП новини

Дешевші шенгенські візи для громадян чотирьох балканських країн


Анамарія Рамач Белград, 17 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Громадяни чотирьох балканських країн дешевше та легше отримуватимуть візи до країн ЄС після підписання нової угоди про полегшення візового режиму. Сербія не увійшла до списку цих держав.

Наприкінці минулого тижня в столиці Хорватії — Загребі — чотири балканські країни: Македонія, Албанія, Боснія і Герцеговина та Чорногорія — підписали угоду про полегшення візового режиму.

Згідно з угодою, громадяни цих країн платитимуть 35 євро, замість 60 за так звані шенгенські візи. Для бізнесменів, студентів та журналістів процедура отримання візи буде полегшена, а дипломатам вона взагалі не буде потрібна.

Угода включає договір і про реадмісію, що зобов’язує балканські країни повернути своїх громадян, котрі у країнах ЄС перебувають нелегально.

Сербію турбує, насамперед, питання реадмісії

Угоду щодо полегшення візової процедури мала підписати і Сербія, але, оскільки не досягнуто домовленостi прo деталі реадмісії, тобто повернення нелегальних мігрантів, її не укладено.

Керівник відомства у справах євроінтеграції Сербії Таня Мішчевич розповіла, у чому полягає розходження: «Йдеться про громадян третіх держав, які прямо проникли з нашої (сербської) території на територію котроїсь із держав членів ЄС. Це стало причиною нашого розходження. Під знаком питання є не принцип, а елементи процедури».

Віце-президент Єврокомісії з питань юстиції, свободи і безпеки Франко Фраттіні сподівається, що пом’якшення візового режиму заохотить країни західних Балкан реформувати та стабілізувати свої закони та економіку. Він наголосив, що результат переговорів щодо цієї угоди є важливою віхою, яка допоможе безпосередньо громадянам.

Громадяни Сербії роздратовані зволіканням влади

Проте громадяни Сербії ще мусять чекати цієї вигоди. Вони здебільшого роздратовані зволіканням. Одна із невдоволених мешканок зазначила: «Я дуже розчарована. Сподівалася, що хоча б молодь матиме кращі перспективи, а зараз вони цього позбавлені, і знову все відкладено на пізніше».

Керівник відомства з питань євроінтеграції Таня Мішчевич пояснила: «Ставимо собі за мету знайти рішення, яке найкращим чином вирішить питання тих людей, і ми запропонували роз''яснення до пункту, який сам по собі є досить складним».

Белградські експерти передбачають, що Сербія восени підпише угоду про полегшення візової процедури та реадмісію і що вона набере чинності від 1 січня 2008 року. Згідно з угодою про реадмісію, Сербія зобов’язана прийняти майже 150 тисяч своїх громадян, які нелегально перебувають на території ЄС.
XS
SM
MD
LG