Доступність посилання

ТОП новини

Киргизька влада розігнала мітинг опозиції в Бішкеку


Василь Зілгалов Прага, 20 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Киргизька влада відкрила кримінальну справу про спалах насильства серед учасників демонстрації опозиції в Бішкеку у четвер. Натомість опозиція заявляє, що сутички влаштували провокатори. Після розгону мітингу влада від сьогодні заборонила проведення акцій протесту, учасники яких вимагали відставки президента Курманбека Бакієва та втілення конституційних реформ.

Киргизстан -- міліція розганяє мітинг опозиції в Бішкеку. 19 квітня 2007 р.
Сьогодні площа Ала-Тоо у Бішкеку порожня, і на ній майже не видно слідів перебування впродовж дев’яти днів пікетів опозиції. Міністерство внутрішніх справ Киргизстану повідомило, що понад 30 осіб заарештовані у четвер увечері за застосування насильства і спроби штурмувати будову уряду. Сьогодні їх відпустили. Так само влада прибрала намети опозиції, повідомивши, що власники можуть забрати юрти в Міністерстві внутрішніх справ. За даними спостерігачів, у демонстрації у четвер увечері брали участь близько 30 тисяч осіб. Представники опозиції заявляють, що раптова поява групи молодих людей у натовпі опозиції свідчить про провокацію з боку влади. Молодики почали кидати каміння у правоохоронців, які у відповідь використали сльозогінний газ і силою розігнали мітинг.

Організаторам акції загрожує до 7 років тюрми, перестерігає влада

Міліція застосовує сльозогінний газ проти учасників мітингу.
Генеральний прокурор країни Ельмурад Сатибалдієв поклав усю вину за прояви насильства на керівників опозиції: «Якщо ми доведемо провину /депутатів/, я маю право звернутися до парламенту із проханням на згоду про притягнення їх до кримінальної відповідальності».

Влада попереджає, що організаторам акції опозиції загрожує до 7 років тюремного ув’язнення. Натомість опозиціонери вимагають розслідування інциденту.

Провокації та обшуки у штаб-квартирах опозиційних партій

Оглядачі зауважують, що в минулому влада вже влаштовувала провокації, щоб заплямувати репутацію опозиціонерів. Так, зокрема, минулого року у Варшаві в багажі колишнього спікера киргизького парламенту Омурбека Текенбаєва знайшли матрьошку, наповнену наркотиками. Польський суд відразу відпустив опозиціонера, бо вирішив, що наркотики підклали.


Парламент Киргизстану засудив сьогодні прояви насильства і зобов’язав організаторів акції на центральній площі Бішкека компенсувати збитки від інциденту. А влада провела обшуки у штаб-квартирах опозиційних партій, запросила на допити кількох організаторів демонстрацій та заборонила вихід опозиційних газет у Бішкеку.

Чи можливе подальше загострення протистояння?

Експерт із Центру стратегічних досліджень у Москві Віталій Наумкін вважає: «Перебільшувати небезпеку до якогось рівня зіткнення на кшталт громадянської війни я б не став. Мені видається, що цього вдасться уникнути, тому що, в принципі, біля керма протидіючих блоків все-таки перебувають відповідальні і досвідчені політики».

Опозиція, незважаючи на протистояння, не відмовляється від демонстрацій як таких, повідомив сьогодні депутат Омурбек Текебаєв: «Так, ситуація вийшла з- під контролю. І, звичайно, цей мітинг буде припинений. Але це не означає, що ми відкидаємо ефективність такого суспільного інституту, як мітинги, марші. Це конституційне право громадян, і в майбутньому ми будемо проводити такі акції».

Головна вимога – відставка президента Киргизстану, який, на думку опозиціонерів, не виконав обіцянок провести реформи.

Матеріали до теми:

• Демонстранти у Бішкеку домагаються відставки президента Киргизстану
XS
SM
MD
LG