Доступність посилання

ТОП новини

У Таллінні демонтували монумент Бронзовому солдату – пам’ятник радянському воїну. Російські парламентарі закликають президента Путіна до розриву дипломатичних зв’язків з Естонією


Рішення про термінове знесення пам’ятника ухвалив уряд Естонії в інтересах безпеки за рекомендацією кризової комісії, яка зібралась вночі з четверга на п’ятницю у зв’язку з масовим безладдям в Таллінні.

Рішення про термінове знесення пам’ятника ухвалив уряд Естонії в інтересах безпеки за рекомендацією кризової комісії, яка зібралась вночі з четверга на п’ятницю у зв’язку з масовим безладдям в Таллінні.

Ексгумацію рештків воїнів, які поховані в центрі Таллінна, наразі, ще не розпочали.

За повідомленням естонського уряду, в результаті безладдя, яке розпочалося у зв’язку з початком підготовчих робіт для проведення ідентифікації поховань біля пам’ятника Бронзову солдату, постраждали 44 учасники та 13 поліцейських. Під час бійки між учасниками мітингу одна особа загинула.

Президент Естонії Томас Гендрік Ілвес у телезверненні до громадян закликав до спокою і прокоментував події довкола демонтажу Бронзового солдата у Таллінні: «Дорогі співвітчизники! Те, що ми бачили в центрі Таллінна вночі – це було пограбування, мародерство, бійки. Це був злочин і його учасники – злочинці. Ніщо з цього не має спільного з порушенням спокою померлих або з ушануванням пам''яті тих, хто помер у Другій світовій війні. Нічних злочинців не об''єднує національність, а тільки бажання сваритися, руйнувати і грабувати».

Росія назвала «блюзнірським» та «негуманним» демонтаж Бронзового солдата у Таллінні.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив: «Вважаю, що цьому немає виправдання. Це блюзнірство, яке матиме серйозні наслідки для наших відносин з Естонією. І це не може не позначитись на наших відносинах із НАТО, з Євросоюзом – із організаціями, що прийняли до себе країну, яка грубо нехтує цінності, на яких заснований Євросоюз і загалом європейська культура і демократія».

Верхня палата російського парламенту закликала президента Владіміра Путіна розірвати дипломатичні зв’язки з Естонією.

Натомість посол Естонії в Росії Марина Кальюранд заявила, що її країна не піддаватиметься на провокації, шантаж та погрози інших країн: «Естонія – суверенна держава, і доки держава діє у межах міжнародного права і загальноприйнятих принципів, ніхто не має права втручатись у рішення і поведінку цієї держави».

Частина естонців вважають меморіал воїнам-визволителям символом радянської окупації і виступають за його усунення з центру столиці.

Інша частина, переважно етнічні росіяни, вважають ініціативу естонської влади образою пам’яті солдатів, які загинули у боротьбі проти фашизму під час Другої Світової війни.

Міністр оборони Естонії Мадіс Мікко у п''ятницю пояснив: «Естонія не намагається переписати результати Другої світової війни. Естонія ніколи не стверджувала, що монумент має бути зруйнований. Проблема в тім, що соратники солдатів мають здобути спокій не там, де їх поховали у пропагандистських цілях, а на цвинтарі».

У Таллінні свідком нічних погромів був український музикант, керівник гурту «Свята Ватра» Руслан Трочинський.

По телефону з естонської столиці він розповів Радіо Свобода: «Мені навіть стало страшно за свою малу дитину і за наше майбутнє. Невідомо, як воно все вийшло і куди воно йде і чому з боку росіян така агресія до естонців? Так страшно було дивитися, як молоді хлопці під керівництвом якихось дорослих чоловіків, які їм кажуть «давай, давай, бий, бий!» – вони б’ють ці вітрини, витягають речі, п’ють і кажуть «нам просто погано, у нас сушняк, ми прийшли випити води сюди» і громлять вітрину гастроному. Взагалі страшно, як війна! Просто в центрі міста таке відбувалося! Питають у молодих росіян: а що ви думаєте? А вони кажуть: «а що тут думати? Це наша територія, чому ми маємо її комусь віддавати?».
XS
SM
MD
LG