Доступність посилання

ТОП новини

Буревії в США


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 7 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Сполучених Штатах хвиля смерчів прокотилася містами і селищами Середнього Заходу Америки, спричинивши людські жертви і колосальне руйнування. Особливо великої шкоди зазнали південно-західні райони штату Канзас, у центрі так званого хлібного поясу країни.

Декілька смерчів водночас налетіли увечері на містечко Грінсбург у Канзасі. Синоптики десь за двадцять хвилин попередили мешканців про наближення стихійного лиха. Ревли сирени цивільної оборони. Завдяки попередженню людських жертв було небагато, але матеріальні збитки поки ще не беруться підраховувати. Смерчі зривали дахи, ламали стіни будинків, піднімали у повітря трактори й вантажівки і жбурляли їх, неначе дитячі іграшки, валили на землю вежі електропередач і комунікацій.

Швидкість буревійного вітру, що супроводжував смерч, сягала 270 кілометрів на годину. У Грінсбурзі було приблизно 1800 мешканців, з них дев’ять осіб загинули, 63 поранені. З верхньої точки містечко відтак виглядає як після атомного бомбардування. Неушкоджених будинків і споруд в ньому не залишилося, за винятком пивного бару, єдиного, до речі, на весь Грінсбург. Його перетворили на тимчасовий морг, бо лікарню міську зруйновано, так само, як школи, торговельний центр, водонапірну башту. Рятувальні бригади перевіряють руїни будинків, сподіваючись виявити кого-небудь.

Інший смерч, усього їх було вісім, як стверджують метеорологи, зачепив містечко Осборн у центральному Канзасі. Поранення різного ступеня отримали 11 осіб, які обідали у двох ресторанах. З одного ресторану зірвало дах, у другому, Піцца-Хат, стіни ввалилися всередину.

За словами представника Білого дому Дейвіда Олмасі, “думки й молитви президента – з мешканцями Грінсбурга і всіма тими, кого спіткали втрати й поранення”. Президент Джордж Буш запропонував губернаторові Канзаса Кетлін Сібеліус будь-яку потрібну допомогу.

Сезон смерчів на території Сполучених Штатів триває від березня до початку липня. Від цього стихійного лиха гине пересічно 70 осіб кожного року. За останні десятиріччя низка убивчих буревіїв трапилася 3-4 квітня 1974-го року, коли 148 смерчів прокотилися тринадцятьма штатами, і там загинули 307осіб. Найстрашніший смерч за всю історію Америки був 18 березня 1925 року. Він пройшов трьома штатами Середнього Заходу, де загинуло 689 людей.
XS
SM
MD
LG