Доступність посилання

ТОП новини

Міністр юстиції України Олександр Лавринович: Україна – це держава, яка прагне стати правовою і, можливо, такою стане.


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Міністрові юстиції прикро, що в Україні не зміцнюється авторитет закону і не зміцнюється правова дисципліна органів управління. Навпаки. На його думку відбувається зворотній процес.

Ігнорування судових рішень є загрозиливим для суспільства, ввжаєЛавринович, оскільки не може ніколи в житті існувати успішне суспільство, успішна країна, в якій не шануються закони та нормативні акти, які встановлені для. Починаючи з первинного ладу, існували правила, за якими люди жили. Проте, Лавринович не відчуває якоїсь безпосерендньої відповідальності за це. “Якби я мав можливість вирішувати питання дотримання норм права всіма інституціями і громадянами, то я взяв би на себе відповідальність. Відповідальність завжди повинна бути поруч із повноваженнями і можливостями” каже він.

В Україні достатньо часто повноваження мають одні, а відповідальність за їх здійснення інші, вважає Лавринович.

Чому не виконуються Укази Президента про розпуск парламенту?

Перший указ, який був виданий, не виконувався, тому що за день до його видання ВРУ, відповідно до своїх конституційних повноважень, ухвалила постанову, в якій було зазначено, що цей указ не підлягає виконанню. (Ред. Указ ще не оприлюднений а ВР постановляє його не виконувати.)

Те, що протягом кількох тижнів різні суди України ухвалювали рішення, тобто ухвали запобіжного характеру, в яких приймалося положення про те, що даний указ не підлягає виконанню, в інших ухвалах взагалі було заборонено...

Я думаю, що не треба бути юристом для того, щоб прочитати ст. 90 Конституції і зрозуміти, що з тих трьох підстав, які там зазначені, на сьогоднішній день немає жодної, на підставі якої можна було б ухвалювати рішення про дострокове припинення повноважень парламенту.

Були прийняті в попередні дні 3 укази про звільнення суддів КСУ. Для Олександра Лавриновича очевидним є те, що існує небажання того, щоб рішення по суті конституційності норм Указу Президента було оприлюднене.

Хто має право тлумачити закони в Україні?

Тлумачення законів є виключно компетенцією КСУ, пояснює міністр юстиції. Підзаконні акти тлумачать ті, хто їх видає, або суд загальної юрисдикції, який розглядає конкретну справу, або КСУ, якщо це стосується указів, постанов Кабінету міністрів, рішень Верховної Ради Автономії в частині їхньої конституційності, або загальне тлумачення має здійснювати той, хто зобов’язаний застосовувати норми цих актів.

Чи є якась стаття за штучне спричинення безладу в країні?

В усіх успішних державах існує моральна відповідальність кожного, хто отримує право на вирішення людських доль. Існує сьогодні юридична відповідальність різних характерів всіх посадових осіб, починаючи від Президента і закінчуючи державними службовцями, які своїми діями можуть задати дискомфорту людям або невпевненість в завтрашньому .

Українська держава на сьогоднішній день має органи державної влади і високих посадових осіб, які демонстративно і свідомо нехтують законами України, стверджує Олександр Лавринович.

Проблема невизначеної форми правління в Україні

Конституція будь якої країни це політико правовий документ і він може бути ухвалений лише на підставі появи політичної волі. Успішною може бути країна в якій точно визначена ця форма, країни, в якій змішана форма, самі, час від часу наражаються на кризи і проблеми.

Україна могла б бути успішною президентською респубікою. Так не сталося. Зробили крок до того, щоб зробити її парламентською. Але зробили лише крок і зупинилися на пів дорозі, констатує Лавринович. Україна мала змішану форму перед цим, яка мала великі переваги щодо президентської форми правління. Зараз ці можливості близько паритетні, каже міністр.

Існування двох керівних центрів виконавчої влади, однозначно для країни є причиною її неуспіху і постійних кризових явищ. Лавринович глибоко переконаний, що для України найбільш прийнятна модель парламентської республіки.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Ширшу розшифровку розмови читайте тут >>>


НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG