Доступність посилання

ТОП новини

У Таллінні відкрили першу після Другої світової війни синагогу


Людмила Пилип Рига, 16 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) –У церемонії відкриття синагоги взяв участь Президент Естонії Томас Ільвес, прем’єр-міністр країни Андрус Ансіп, а також віце-прем’єр Ізраїлю Шимон Перес. Головний рабин Естонії Шмуель Кот в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив, що естонські євреї давно готувались до цієї події, яка була приурочена до їхнього національного свята – Дня Єрусалима, що відзначається 16 травня.

Естонія -- нова синагота у Таллінні
(http://www.fjc.ru)
Таллінн, де під час Другої світової війни була зруйнована синагога, до цього часу залишався єдиною столицею Євросоюзу, де іудеї не мали повноцінної ритуальної будівлі. І ось через 63 роки на пожертвування місцевих євреїв та за фінансової допомоги естонської держави на вулиці Кару в Талліні відкрили гарну будівлю, яка не лише відповідає необхідним релігійним вимогам іудаїзму, але й претендує стати архітектурною прикрасою естонської столиці.

За радянських часів в Естонії практично не було єврейського життя

Рабин співає традиційні пісні під час церемонії відкриття нової синагоги.
Таллінн, 16 травня 2007 р.
(epa)
Головний рабин Естонії Шмуель Кот розповів: «Раніше єврейська громада мала лише одну кімнату для моління, але вона практично не була пристосована для проведення ритуалів. І ось тепер наступила історична подія – відкриття синагоги в Естонії. За радянських часів в Естонії практично не було єврейського життя. Навіть не було рабина, останній рабин був лише до війни, і його вбили під час війни».

Будівництво Талліннської синагоги підтримала естонська держава, у тому числі й фінансово. А факт присутності на відкритті синагоги перших державних осіб свідчить про приділення значної уваги в країні єврейському питанню, зазначив Шмуель Кот.

Не тільки будівля для молитви, але й центр єврейського життя

Естонія -- нова синагота у Таллінні
(http://www.fjc.ru)
Шмуель Кот сподівається, що відкриття синагоги сприятиме порозумінню між представниками різних національностей, котрі проживають в Естонії. Однак, за його словами, факт відкриття синагоги не пов’язаний з останніми подіями в країні, спричиненими переносом пам’ятника радянському воїнові.

Шмуель Кот: «Я дуже сподіваюсь, що відкриття синагоги стане знаком миру, знаком благословення. Сподіваюсь, що це зменшить ті неприємні відчуття, які панували в місті останнім часом, непорозуміння між різними групами людей. Думаю, що відкриття синагоги принесе мір та спокій. І, безумовно, її відкриття ніякою мірою не пов’язане з останніми подіями. В політиці не так, як в релігії. Релігія може єднати. Я релігійний лідер і не можу відповідати за дії політиків. Але, безумовно, релігія може вплинути на політику, якщо людина більше задумуватиметься про духовне життя. Тоді взагалі буде менше проблем між народами».

За словами Шмуеля Кота, синагога для іудеїв, яких в Таллінні понад 3 тисячі, це не тільки будівля для молитви, але й центр єврейського життя. У синагозі, окрім релігійних церемоній та обрядів, можна буде готувати кошерну їжу, там розміщені музей єврейського товариства Естонії, бібліотека: а також моква – ритуальний басейн.
XS
SM
MD
LG