Доступність посилання

ТОП новини

Пам’ятники радянської доби тихо зникають у Таджикистані


Василь Зілгалов Прага, 16 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – На відміну від Естонії, в Таджикистані маса радянських пам’ятників зникає без зайвого розголосу. І місцевим громадянам байдужа доля монументів, незалежно від того, до якої доби вони належать. Місцеві жителі вважають, що цим має займатися влада. У Таджикистані стало звичним, що на місцях, де були пам’ятники Леніну, з’являються монументи давнім історичним героям таджиків.

Мабуть, символічним для долі радянських пам’ятників у Таджикистані те, що на місці величезної статуї Володимира Леніна в столиці Душанбе з’явився не менш величний пам’ятник засновникові у 10-му столітті першої держави таджиків Ісмаїлові Сомоні. До речі, пам’ятник Ленінові у столиці знесли під час революційних подій 1991 року.

Демонтовані вже сотні пам’ятників

У цій азійській республіці за минулі після розвалу СРСР роки було ліквідовано сотні пам’ятників Леніну, Фрунзе, іншим, дрібнішим радянським діячам 20-их, 30-их років та післявоєнних часів. Деякі зі знесених монументів були замінені історичними таджицькими постатями на кшталт Авіцени, а в деяких місцях на заміну збудували просто фонтани. Наприклад, нещодавно в південному таджицькому місті Кулоб знесли пам’ятники двом радянським генералам 20-их років. Але це нікого не здивувало і не привернуло уваги засобів інформації.

Місцевий чиновник Ахмад Ібрагімов так пояснив дії влади: «Статуї генералів Томіна і Шаталова були ліквідовані, бо вони належали до своєї історичної доби. Це не вандалізм чи порушення закону, але це й не героїчний акт».

Не чіпають лише пам’ятники Другої світової війни

У ставленні пересічних громадян столиці Таджикистану проглядається навіть певна апатія до знесення пам’ятників. Наприклад, жителька Душанбе, Саломат, каже: «Це не має для мене ніякого значення. Це справа влади – зносити чи зберігати пам’ятники. А для мене байдуже – чи є тут пам’ятник Леніну чи Авіцені». У 90-ті роки, під час громадянської війни в Таджикистані, у деяких ісламських регіонах взагалі були знесені всі пам’ятники – і російські, і таджицькі. У долині Рашт, наприклад, ісламісти знесли навіть пам’ятник жертвам землетрусу 1949 року, ці дії були засуджені центральною владою республіки. Хоча на сьогодні пам’ятники радянської доби, зокрема і Леніну, ще височать у багатьох населених пунктах Таджикистану. Для всього потрібен час. Не зачіпають тут лише пам’ятники Другої світової війни.
XS
SM
MD
LG