Доступність посилання

ТОП новини

Дострокові вибори: із Заходу на Схід


Галина Терещук – Надія Петрів – Валентина Одарченко – Володимир Притула – Петро Каландирець – Ярослав Гребенюк – Олена Солодовникова – Юлія Рацибарська Львів–Ужгород–Луцьк–Симферополь–Одеса–Луганськ–Харків–Дніпропетровськ, 16 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Достроковим парламентським виборам бути, сказав 4 травня Президент України, попередньо узгодивши позицію з Прем’єр-міністром. Дату виборів мала уточнити робоча група. Ïї разом із компромісними рішеннями планували оголосити сьогодні. Але ані Віктор Ющенко, ані Віктор Янукович конкретний день виборів сьогодні так і не назвали. Новий секретар Ради національної безпеки та оборони Іван Плющ повідомив, що робоча група продовжить домовлятися ще 2 дні.

Радіо Свобода спробувало з''ясувати у різних куточках держави, яка дата виборів найоптимальніша і для влади, і для простих людей з різних областей.

Пришвидшити вибори

Чим швидше, тим краще, каже мер Львова Андрій Садовий і наводить свої аргументи: «Якщо дивитися для користі міста, то чим швидше відбудуться вибори, тим буде краще, бо чекати довго заважко, оскільки парламент не працює, законодавчі акти не ухвалюються. Мені особисто це образливо, тому що той законопроект, який ми підготували про історичну частину (Львова), про ЮНЕСКО просто лежить у комітеті. Знаєте, це, як коли у вас болить зуб, то краще його скоріше вирвати, тоді все буде гаразд».

Підтримує львівського мера і голова Закарпатської обласної державної адміністрації Олег Гаваші – виборчий процес варто прискорити заради стабілізації: «У цій ситуації, що склалася на сьогодні, доцільно проводити вибори якомога швидше. В Закарпатській області до проведення виборів практично все готове, причому готове ще з моменту виходу першого Указу. Були проведені наради, створені робочі групи, проведене уточнення списків, і ми готові до того, щоб по визначенню дати протягом 60 днів провести вибори. Ми готові вибори провести і 24 червня, називалася друга дата — 15 липня, ми готові провести вибори і 15 липня. Я ще раз хочу наголосити на тому, що в тій ситуації, що складається, для того, щоб стабілізувати обстановку і нормально почала працювати Верховна Рада, вибори треба провести якомога швидше».

Закарпатці в цілому не проти дострокових парламентських виборів, лише не влітку:

– На мою думку, найкраще вибори провести восени, коли вже всі відпочинуть, повернуться додому, будуть зі свіжою головою, діти в школу підуть.

– Закарпатці своєрідний народ, чи то пак частина українського або русинського народу, хто і як вважає. Для когось з них важливіші, звичайно, події на власному городі, ніж події в Києві, Вашингтоні чи Москві. Більшості закарпатців, мабуть, уже однаково, коли вибори будуть.

– Найкраще для закарпатців провести вибори було б, напевно, пізно восени. Тому що влітку більшість буде на відпочинку, ранньою осінню швидше перейматимуться власними городами, ніж політикою, тими перипетіями, які є в Києві.


Категоричне «НІ» достроковості

Проти дочасних виборів виступає Анатолій Жилін, член президії Верховної Ради Криму (Блок «За Януковича»): «Вибори однозначно (проводити) у 2011 році, тому що підстав жодних немає, щоб робити перевибори, оскільки порушується Конституція України, немає рішення Конституційного Суду. Я вважаю, що це просто політична сваволя, що встановлюються такі неадекватні терміни виборів. А якщо відбудуться такі незаконні вибори, то вони мають бути у жовтні, оскільки влітку курортний сезон і зібрати людей буде важко».

Мустафа Джемільов, лідер Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат («Наша Україна») вважає і 24 червня досить реальною датою: «Те, що вибори обов’язково мають бути, думаю ні в кого не викликає сумнівів. Це нормально. В усіх цивілізованих демократичних країнах якщо виникає подібна криза, то всі погоджуються на те, щоб відбулися нові вибори. Дуже бажано, щоб була згода щодо розумних термінів. Я думаю, що максимально вибори можна відтягти до вересня. Хоча ніщо не заважає провести вибори у встановлений президентом термін – 24 червня, але є спротив».

Олексій Тишкін, координатор депутатської більшості у Дніпропетровській міській раді (Партія регіонів): «Дата для всіх регіонів України – проведення цих виборів відповідно з чинною Конституцією, 2011 року. Всі інші строки створюють дуже загрозливий прецедент у розвитку нашої країни. Щодо осені 2007 року, то, можливо, технічно їх і можна підготувати, внісши відповідні законодавчі зміни, але не зрозуміла правова база. Єдине – виборчі перегони припадають на відпускні літні місяці, це дуже знижує рівень активності виборців і знижує вплив політичних партій на ці процеси».

Для дніпропетровців краще було б провести вибори восени:

– Я взагалі вважаю, що ці вибори не потрібні.

– Я думаю, все-таки, влітку. Як призначив Президент.

– Коли призначать, а взагалі, краще восени. Кажуть, курчат восени рахують.


Вибори можливі восени

Літні відпустки і час для політичних домовленостей – такі аргументи відтермінування позачергових виборів називає Геннадій Кернес, секретар Харківської міської ради (Партія регіонів): «Моя думка, що якщо вибори і повинні пройти, якщо з цим буде згодне суспільство та політики, то це повинно бути тоді, коли повністю буде забезпечений виборчий процес. Тобто, коли люди повернуться з відпусток. Немає нічого негайного, щоб проводити завтра. А якщо люди думають, що політики можуть домовитися, то політика це і є мистецтво домовлятися».

У термінах навіть літніх для проведення виборів немає нічого нереального, запевняє Олексій Качан, голова Луганської міської територіальної комісії: «Терміни проведення виборів, звісно, доволі щільні, проте нічого неможливого немає. 2006 року ми теж були затиснуті часом, та все ж встигли підготувати виборчі дільниці, встигли надрукувати бюлетені, роз’яснювальні матеріали. Щодо явки виборців: літо, зима, осінь – думаю, це не надто принципово, хоча існують політичні технології, які роз’яснюють: висока явка буває пізньої осені чи ранньої весни. Але цього разу явка буде низькою з інших причин. Пік політичного напруження трохи спав, і мешканцю України вже не так цікаве, яка саме політична сила візьме гору».

Що думають луганці з цього приводу?

– Я взагалі вважаю, що краще проводити восени: вересень або жовтень. Краще підготуються до виборів.

– Я вважаю, що їх взагалі не треба проводити. Влітку, мені здається, це ненормально. Це зіпсований відпочинок усім людям. І ще я думаю: який сенс переобирати усе? Залишиться бардак у країні, як і був. Ні, я не піду на вибори з принципу – яка різниця, кого оберуть? Я вважаю, краще не буде. В нашій країні – краще точно не буде.

– Я вважаю, краще на осінь призначити. Народ відпочиває, всі у відпустці. Вибори, звісно, набридли, але я думаю, що все-таки піду на них.Тому що остогид бардак. Якщо іще таке повториться, більше вже не підемо


Олександр Кравець – лідер найчисленнішої фракції у Одеській міськраді (Партія Регіонів), теж «голосує» за осінні вибори і називає кілька причин: «Я вважаю, що це краще зробити восени. Тут є кілька причин. Списки виборців, якщо з ними попрацювати належним чином, щоби потім у суді не оскаржувати легітимність виборів, раніше осені готові не будуть. Це перше. По-друге, партійні з’їзди, на яких списки будуть затверджувати, схоже також вписуються у цю концепцію. І нарешті третє. Влітку пора традиційних відпусток. За різними підрахунками, ми можемо втратити від 350 до 400 тисяч виборців лише в Одесі. Подібна картина у всій країні. Вважаю, що рішення такого важливого політичного завдання слід перенести, щоб потім не було різноманітних факторів, які стануть підставою для оскарження результатів у суді».

Думки одеситів:

– Вибори слід робити якнайшвидше. Якщо вони призначені на 24 червня. Президентом, значить вони і повинні відбутися цього дня. Люди, які займаються тіньовою економікою, прагнуть залишитися при владі, і їм потрібен час, щоб реалізувати свою мету. Отож, Президент все робить правильно. Тільки найближчий час... Якщо вони будуть ще раніше, 24 червня, буде теж прекрасно.

– Традиційно звикли так... або весною, або восени. Літо час відпусток. Багатьох не буде. Особливо зараз, коли люди стали заможнішими і їдуть не лише на українські курорти, але обирають сусідню Туреччину та інші країни. Я вважаю, що це буде програш. Не доберуться на пункти голосування ті, хто хотів би проголосувати.

– Краще було б у холодні місяці року, щоб не псувати людям відпустки.Вибори треба робити не абияк, і не тому, що хтось на когось образився чи хтось щось не поділив. Поки що я не бачу що цей процес обміркований до кінця і буде на користь державі та народу. Це головне.


Для голови Волинської облдержадміністрації Володимира Бондаря термін виборів – це всього-на-всього точка відліку для початку роботи з їхнього забезпечення в області: «Мені складно говорити, тому що вибори будуть результатом домовленостей між політичними силами, і в основі цієї домовленості має стояти забезпечення законодавчих умов проведення виборів. Законодавча процедура проведення дострокових виборів у державі не виписана, вона недосконала, в окремих випадках суперечлива. Було домовлено повернутися всім політичним силам до зали, попередньо домовившись, підготувавши ряд законопроектів, які будуть проголосовані пакетним рішенням, і від того часу почати вибори».

Виборів не треба проводити взагалі – такі думки лунають від волинян:

- Оптимальний варіант – взагалі їх не проводити, через те, що голосувати ніби й немає за кого…

– Треба було тоді їх проводити. Коли призначив Президент вперше – сказати «єсть!» у першу чергу голові Верховної Ради Морозу, а не говорити, що це нелегітимно і не має підґрунтя. Було підґрунтя, тому що якщо голова Верховної Ради може не виконувати закон, то що ж тоді говорити про простих громадян.

– Ми живемо в паралельному вимірі з нашою владою. Тобто, нам все одно, коли будуть вибори і коли вони між собою домовляться. Чи є вибори, чи немає виборів, хто там більшого пирога відрізав -— абсолютно не впливає на життя звичайного малого бізнесу. Ми собі працюємо, дивимося на це, як на великий театр. Банки працюють, транспорт їздить, люди будуються, росте картопля… А те, що люди між собою десь там не поділили, хто з них на найвищому стільчику буде сидіти – нехай собі ділять…

– Як на мене, то чим раніше, тим краще. Для чого марудитися й тягнути кота за хвіст – це треба провести якнайраніше.

– Взагалі не треба проводити. Багато грошей піде на це діло, а толку – ніякого…

– Якнайшвидше. Крайній термін – 24 червня, ну, можливо, в липні… І немає значення, люди у відпустках чи зайняті роботою. Кожна людина знайде, де проголосувати. Я вважаю, що депутатів потрібно якомога частіше змінювати, бо вони як дорвуться до влади, то починають служити самі собі. Правильно зробив Президент, їх треба було ще раніше розігнати, а наступних депутатів, як тільки вони так себе починають поводити – розігнати так само…
XS
SM
MD
LG