Доступність посилання

ТОП новини

Програма «Ґулівер Конект» — 10 років унікального досвіду культурних обмінів


Кирило Булкін Київ, 17 травня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Проблемами культурного обміну в Європі опікуються чимало фундацій та громадських ініціатив. Проте програма «Ґулівер Конект», започаткована 10 років тому голандською фундацією «Фелікс Мерітіс», є особливою.

Учасники програми «Ґулівер Конект»
(RadioSvoboda.Ua)
«Ґулівер Конект» — це програма, яка дозволяє діячеві культури попрацювати в іншій країні від трьох до шести тижнів із місцевими колегами. Це може бути організація фестивалю, складання музейного каталогу або дослідження культурного феномену. Ну і, звісно, при цьому зав’язуються корисні контакти, які часто знаходять продовження у нових проектах.

Директор «Фелікс Мерітіс» Лінда Боус розповідає, що спочатку проект замислювався як такий, що мав поєднувати культурних працівників Східної Європи з організаціями Заходу, а потім ідею розвинули ширше.

«Гадаю, є дуже важливим залучати культуру до будь-яких проектів співпраці. Що ж до „Ґулівер Конект“, то наступного року цьому проектові буде 10 років. Ми започатковували його як проект співпраці представників зі Сходу з культурними організаціями Заходу, а тепер він є ширшим. Тепер ми говоримо: хай також представники Заходу приїздитимуть на Схід, братимуть участь у фестивалях — і давайте також включати у цей проект Китай, Японію, інші країни… Це те, що мені подобається у „Фелікс Мерітіс“: ми не стоїмо на місці. Робіть щось, розмірковуйте разом із вашими партнерами над тим, що вийшло, продовжуйте працювати з новими ідеями», — каже Лінда Боус.

Творчі здобутки, що їх приніс проект за 10 років, іноді бували відчутними не одразу. Подекуди ідеї, породжені культурним обміном у мережі «Ґулівер Конект», втілюються в життя лише через кілька років.

Добрі можливості, реальна допомога

Леван Хетаґурі
(RadioSvoboda.Ua)
Проте в мистецтві іноді варто чекати, каже учасник програми «Ґулівер Конект» від її перших кроків, директор фонду «Кавказ» Леван Хетаґурі: «Гадаю, це прекрасна можливість для молоді обмінюватися досвідом, знайомитися з колегами, більше дізнаватися про інші культури. Принаймні, це та можливість, де молоді професіонали можуть серйозно вдосконалитися у своїх знаннях».

Ґенадіє Шонцу
(RadioSvoboda.Ua)
А молдавський художник Ґенадіє Шонцу, який створив організацію «Євроінтеграція через мистецтво», каже, що саме програма «Ґулівер Конект» допомогла йому зробити це.

Допомога виявилася насамперед психологічною: «До „Ґулівер Конект“ я мав великий досвід менеджменту міжнародних проектів і фестивалів. Але цей проект дав мені змогу побачити себе з іншого боку, з іншої країни. Я запитав себе: чи сам я був би здатний робити те, що побачив в інших організаціях? І я дав собі обіцянку, що зроблю дещо у своїй країні. І я це зробив, коли створив проект „Євроінтеграція через мистецтво“».

Сьогодні «Ґулівер Конект» охоплює широкий спектр мистецьких галузей — театр, візуальні мистецтва, музейну справу, — а його географія поширюється від Португалії до Сибіру. Утім, згідно з планами ініціаторів проекту, це ще далеко не межа.
XS
SM
MD
LG