Доступність посилання

ТОП новини

Європейський Банк реконструкції і розвитку: ще не всі переконані в благах ринку і демократії


Ірина Халупа Прага, 21 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Створений 1991 року Європейський Банк реконструкції й розвитку має допомогати колишнім комуністичним країнам перейти від соціалізму до ринкової економіки. Банк є власністю його членів, а це 61 країна, а також дві міжурядові організації. Минулого року Європейський Банк реконструкції і розвитку інвестував майже 5 мільярдів євро в перехідні економіки Центральної Європи та Азії.

Штаб-квартира ЄБРР у Лондоні
Найновіший звіт банку вказує, що людям, які живуть у перехідних економіках, нині живеться гірше, ніж 1989 року. Чергове дослідження під назвою "Життя в перехідному періоді"– це результат опитування майже 30 тисяч людей у 29 країнах.

В перехідній Україні не все так погано

Хоча в минулому році українська економіка швидко зростала, вона майже повністю залежить від коливання цін на метали та енергоносії і залишається незахищеною від непевності на цих ринках. Поки що невизначена політична ситуація в Україні не впливає безпосередньо на економіку країни, однак якщо вона затягнеться, то може негативно вплинути на інвестиції та капіталовкладення, прогнозують експерти Європейського банку реконстуркції і розвитку.

Попри те, що минулого року Україна пережила стрімке підвищення цін на енергоносії, її економіка продовжувала рости завдяки глобальному зростанню цін на метали. Минулого року український внутрішній валовий продукт зріс на більше ніж на 7%. Торговельний баланс України однак зазнав негативного впливу через урядове обмеження експорту зерна.

Екологічна співпраця

Один із найуспішніших проектів ЄБРР в Україні вважається "Екоенергія", завод, який розбудовує Індустріальний Союз Донбасу, Алчевський залізничний комбінат та Алчевський коксовий завод. Мета проекту – переробити 6 мільйонів тонн вуглекислоти на електроенергію в регіоні, який є одним із найзабрудненіших в усій Україні.

Чергове дослідження Європейського Банку реконструкції і розвиту також вказує, що молоде покоління оптимістичніше сприймає життя, ніж старше. Головний економіст банку Ерік Бергофф каже: "Чим ви молодші, тим позитивніше ви ставитеся до ситуації, тим позитивніше ви сприймаєте майбутнє. Також чим вищий у вас рівень освіти, тим вам краще".

Але молодих та освічених меншість, тому більшість жителів регіону не переконані у перевагах ринку і демократії, мовиться у дослідженні Євробанку. Але 54 відсотки таки вірять, що краще житимуть їхні діти.

Корупція для всіх, молодих і старших, залишається неподоланою проблемою. У підсумку, кажуть експерти ЄБРР, це дослідження показує, що ще не всі переконані в благах ринку і демократії.
XS
SM
MD
LG