Доступність посилання

ТОП новини

День європейських парків: лондонський Гайд-парк – один із найзнаменитіших парків світу


Олекса Семенченко Лондон, 25 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цими днями понад 20 європейських країн провадять заходи на відзнаку Дня європейських парків. Одним із найзнаменитіших парків світу є лондонський Гайд-парк. За його зразком планувалося багато інших парків. Також у світі він сприймається багатьма як символ свободи слова. Адже тут є спеціальний куточок промовця, звідки багато століть великі мислителі й прості люди могли висловлюватися до народу на будь-які політичні, соціальні та релігійні теми.

День європейських парків відзначають з ініціативи Федерації “Європарк” від 1999 року у 24 країнах. Це не лише країни ЄС, але й такі держави, як Україна та Чорногорія. Хоча цей день припадає на 24 травня на честь створення перших 9-ти європейських національних парків у Швеції 1909 року, заходи проводять весь тиждень. Їхня мета – збільшення громадської підтримки та знань про куточки природи, що знаходяться під захистом.

У Великій Британії кілька парків влаштовують у ці дні спеціальні громадські прогулянки, а також екологічні лекції та конференції.

Куточок промовця для публічних виступів

Британці пишаються своїми парками, а серед міських парків найзнаменитішим і найбільшим є лондонський Гайд-парк. В Україні його часто сприймають як своєрідну колиску демократії через наявність у його північно-східній частині Куточка промовця. Я пригадую, як вивчав текст про це з підручника англійської мови у школі. Оратори піднімаються на платформу й вигукують на повний голос якісь ідеї, а публіка, за традицією, перебиває їх викриками, запитаннями, сміхом чи обурливим гулом. Так тут було кілька сторіч. Чимало мислителів тут виступало перед юрбою. Та найпам’ятніша подія сталася в 16 сторіччі, коли в клітці тут було виставлено для громадського огляду тіло Олівера Кромвеля. Це було своєрідним попередженням для тих британців, кому могло спасти на думку підтримати ідеї Кромвеля щодо повалення монархії.

“Гайд-парк – символ всього лондонського та англійського”

Більшість британців, як не дивно, мало знають про Куточок промовця. В Гайд-парку їх цікавлять інші речі, як от катання на човнах у Серпантиновому озері, милування квітами або годування лебедів.

Пол, який мешкає навпроти парку, зауважив: “Я виходжу до Гайд-парку щоранку. Це чудове місце. Тут можна гуляти годинами. Але це більше, ніж просто парк. Це лондонська інституція. Також він функціонує як величезна концертна арена. Два роки тому, тут, зокрема, відбувся всесвітній концерт для допомоги Африці “Live8”. Це була справжня перлина лондонської музичної сцени. Ми регулярно бачимо на сцені Гайд-парку різні чудові концерти та вистави. Гайд-парк – символ всього лондонського та англійського. Важко переоцінити його вплив на життя британської столиці”.

Парк є величезним: його площа становить 170 гектарів. Колись тут були ліси, які до 1536 року належали ченцям Вестмінстерського абатства. У них їх відібрав король Генріх VIII. Відтоді парк став королівським, і члени монаршої родини часто тут гуляли. А з 18 сторіччя Гайд-парк відкрив свою мальовничу браму й для простих городян. У середні віки аристократія полювала тут на хижих звірів. Нині тут полюють на мальовничі краєвиди. Тут гуляють закохані пари, вигулюють собак, влаштовують пікніки. Напис “газонами не ходити” англійцям невідомий як поняття. А тому на галявинах грають у футбол та крикет або просто засмагають. Тут можна побачити й вершників на конях та любителів роликових ковзанів.
XS
SM
MD
LG