Доступність посилання

ТОП новини

120 років від народження скульптора та художника Олександра Архипенка


Віталій Пономарьов Київ, 30 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 120 років тому у Києві народився скульптор та художник Олександр Архипенко. У США його вважали американським митцем, в Росії – російським, а в радянській Україні його ім’я перебувало під цілковитою забороною.

Олександр Архипенко
Корінний киянин Олександр Архипенко народився 30 травня 1887 року. Він навчався у Київському художньому училищі, проте на четвертому курсі був виключений за участь у студентських страйках. Олександр продовжив навчання у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури та у Паризькій мистецькій школі. Згодом він заснував власні мистецькі школи у Парижі, Берліні, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі та Чікаґо і сам викладав у сімнадцяти університетах та художніх школах.

Тридцяти шести років Архипенко переїхав до Сполучених Штатів Америки. Упродовж свого життя він мав 130 персональних виставок і створив понад тисячу скульптур, картин і малюнків, зокрема – скульптурні портрети Тараса Шевченка, Івана Франка та Володимира Великого. Проте не всі сприймали новаторські твори митця.

«Католицький кардинал привселюдно прокляв мої твори за деформації людського тіла. Один конгресмен дійшов абсурдного висновку, що модерністські тенденції мистецтва, включно з моїми роботами, інспірували марксизм. Комуністи вилучили мої твори зі своїх музеїв. Гітлер просто знищив їх під час політичного цькування вільного духу».

1933 року Архипенко подарував Союзу українок Америки свою скульптуру «Портрет жінки». Твір був розіграний у лотерею, а виручені кошти пішли на допомогу постраждалим від штучного голоду в Україні. Комуністичні функціонери знищили як «ворожі експонати» 2 картини і 2 гіпсові скульптури, подаровані митцем місту Львову. А 8 малюнків Архипенка збереглися там тільки завдяки тому, що працівники Львівського художнього музею представили їх як роботи невідомого майстра.

Олександр Архипенко помер за роботою у власній майстерні у Нью-Йорку 25 лютого 1964 року.
XS
SM
MD
LG