Доступність посилання

ТОП новини

Твори Олександра Архипенка у Тель-Авівському музеї


Вольф Москович Єрусалим, 30 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Олександр Архипенко був новатором, прокладачем нових шляхів у мистецтві 20 століття. Його вважають засновником кубізму, геніальним винахідником так званої повітряної скульптури з використанням пустот та просторових пауз. Ним була винайдена скульптура з плексиґлазу, штучне освітлення скульптури всередині тощо. Архипенко заклав основи нової некласичної художньої естетики 20 століття.

Невипадково як радянські більшовики, так і німецькі нацисти переслідували його творчість. П’ять його картин та скульптур подарованих ним Львівському музею Українського мистецтва були там знищені за наказом влади у 1952 року як твори занепадницького мистецтва.

А гітлерівці, залучивши його скульптури до списку так званого більшовицького дегенеративного мистецтва, конфісковували та знищували їх.

Більша частина того, що вдалося врятувати ще у 30-ті роки, знаходиться сьогодні у Тель-Авівському музеї. Коли євреї, переслідувані нацистами покидали Німеччину 1933 року, єврейська родина Ґеріц, яка захоплювалась творчістю Архипенка та зібрала колекцію його скульптур та картин, переправила цю колекцію з Німеччини у Тель-Авів як дар музею цього міста. Відтоді ця колекція знаходиться у постійній експозиції музею. Ось, що розповідає про цю експозицію

Український митець “Пікассо скульптури”

Відомий в Україні ізраїльський громадський діяч та публіцист Віктор Радуцький розповів: "У Тель-Авіві є чимало робіт геніального українського художника. Про це мають знати всі, хто приїжджає до Ізраїлю з України, щоб не втратити можливості побачити чудові твори раннього Архипенка – постійні експонати Тель-Авівського музею. Олександр Архипенко своєю творчістю добре служить своїй батьківщині, підносячи духовний імідж України на вищий щабель. Здебільшого, пересічний ізраїльський відвідувач музею не дуже добре обізнаний з Україною, її мистецтвом, культурним життям і знайомство з талановитим українським митцем “Пікассо скульптури”, як пишуть про Архипенка, безумовно сприяє позитивному ставленню до української духовності".

Олександр Архипенко був національно свідомим художником. Про це свідчать хоча б наступні його слова: "Хто знає, чи думав би я саме у такий спосіб, якби українське сонце не запалило в мені туги за невідомим, якого я навіть не усвідомлюю".
XS
SM
MD
LG