Доступність посилання

ТОП новини

Експерти Чехії, США, західноєвропейських країн обговорюють у Празі проблеми американської системи ПРО в Європі


Оксана Пеленська Прага, 31 травня (RadioSvoboda.Ua) – Міжнародна конференція з проблем американської протиракетної оборони в Європі відкрилась у Празі. Інформаційний центр НАТО в Чехії у співпраці з Атлантичним комітетом США, які організували конференцію, прагнуть вислухати думку фахівців: чи може американський проект розміщення баз у Чеській Республіці та Польщі вплинути на відносини між Європою та США.

Метою празької конференції є потреба з’ясувати позиції й знайти баланс думок і поглядів на одну з найважливіших проблем сучасності: на безпеку в євроатлантичному просторі. Звичайно, в цьому контексті розміщення чи нерозміщення елементів американської протиракетної оборони в Чехії та Польщі є важливою темою. Її обговорюють на конференції в Празі чеський прем’єр Мірек Тополанек, посол США в НАТО Вікторія Ньюленд, представники урядів Данії й Великобританії, які вже співпрацюють з американським проектом протиракетної оборони, а також фахівці з Польщі, де нині активно дебатується питання розташування американської бази.

Непопулярний, але потрібний крок

Уряд Чеської Республіки підтримує американський проект, натомість більшість пересічних чехів швидше висловлюється проти нього. На думку чеського аналітика Мартіна Звєржіні, протистоянню можна було б запобігти, якби уряд провадив системну роз’яснювальну роботу.

Мартіна Звєржіна: «На жаль, наші політики не вміли відразу боронити свою думку, відразу сказати, що це крок непопулярний, але потрібний. Ми для цього й обираємо політиків, щоб вони робили потрібну, хай і не популярну роботу. Звичайно, урядові буде тяжко ухвалювати рішення, тому що проти, наприклад, Партія Зелених, яка наполягає на тому, щоб американський радар у Чехії був підпорядкований НАТО».

Кілька днів тому в чеському уряді з’явилась нова функція – координатора урядової програми протиракетної оборони, яку очолив Томаш Клваня. На його думку, розміщення американського радару в Чехії означає для її громадян і громадян значної частини Європи великий крок до більшої безпеки. А в цілому переговори про розташування радару на чеських теренах триватимуть до кінця року, значний імпульс їм має дати візит до Праги на початку наступного тижня президента США Джорджа Буша.

Матеріали до теми:

• Російські випробування ракет – «більш політичний акт, аніж військово-технічний». (Інтерв’ю з керівником Центру досліджень Армії конверсії та роззброєння) • Нова стратегічна ракета Росії – ще один виклик США. Віктор Ющенко хотів би виграти темп. (Огляд європейської преси) • Американці досліджують місцевість у Чехії для радара протиракетної оборони • Переговори про ПРО • Буферна Зона
XS
SM
MD
LG