Доступність посилання

ТОП новини

Гаазький трибунал, Косово, Сребрениця: огляд сербської преси


Анамарія Рамач Белград, 4 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Візит головного прокурора Гаазького трибуналу Карли дель Понте до Белграда, питання майбутнього статусу сербського краю Косово на порядку денному саміту Групи Восьми, позов сімей жертв геноциду в Сребрениці проти Голландії та ООН — такі головні теми сьогоднішньої сербської преси.


Карла дель Понте вперше приїхала до Белграда на запрошення сербського уряду.

Під час чотириденного візиту вона має зустрітися з найвищими державними посадовцями, після чого оцінить рівень співпраці сербського уряду з Гаазьким трибуналом.

Від її звіту залежатиме відновлення переговорів Сербії з ЄС щодо Угоди про стабілізацію та приєднання.

Статус Косова: Путін проти Буша?

Питання майбутнього статусу сербського краю Косово є головною темою переговорів між президентами США та Росії на саміті Групи Восьми в німецькому Гайліґендамі.

Проурядова газета «Політика» передає слова з інтерв’ю Президента Росії Владіміра Путіна німецькому щоденникові «Шпіґель»: Путін наполягає на подальшому пошуку компромісного рішення. «Я його не знаю. Але мусимо наполегливо і далі шукати таке рішення», — сказав російський президент.

«Незалежне Косово було б підтримкою сепаратизму в Європі», — сказав Путін і додав, що такі наполягання могли б з’явитися й у басків, у Шотландії і насамперед на Балканах. «Навіщо щось таке провокувати. Це було б шкідливо й небезпечно», — сказав Путін.

Незалежна газета «Данас» натомість передає повідомлення ЗМІ Приштини, столиці краю Косово, що Президент США Джордж Буш підтримує план спеціального посланця ООН Мартті Ахтісаарі. «Я чітко висловився на підтримку плану Ахтісаарi, таку ж інструкцію я дав і держсекретареві Кондолізі Райс», — сказав Буш в інтерв’ю албанському телеканалові «Віжн Плюс».

Жертви Сребрениці: винні Нідерланди й ООН?

Електронні ЗМІ повідомляють, що сім’ї жертв геноциду у Сребрениці сьогодні в окружному суді в Гаазі подали позов проти Голландії та ООН, вважаючи їх частково відповідальними за те, що ті не запобігли геноцидові у Сребрениці 1995 року.

Під час війни в Боснії 1992—95 років Сребрениця була проголошена захищеною зоною, яку обороняв підрозділ голландського війська у складі Міжнародних сил ООН у Боснії.

Голландські солдати не отримали повітряної підтримки і тому відступили з захищеної зони перед наступом боснійськосербського війська.

Боснійські серби після захоплення Сребрениці вбили там майже вісім тисяч мусульманських підлітків та чоловіків.

Не забувають і про економіку

Економічні новини та коментарі подають газети «Економіст» та «Перегляд».

Тижневик «Економіст» передає, що основним завданням нового уряду є завершити приватизацію. Газета повідомляє, що сербську державну авіакомпанію „Jat Airways“ хотів би купити російський «Аерофлот», та попереджає, що росіянам потрібні не так застарілі сербські літаки, як регіональний ринок.

Щоденна газета «Перегляд» подає матеріал, в якому йдеться про те, що понад дві тисячі сербів із прикордонних із Румунією районів зацікавлені влаштуватися на роботу в цій сусідній країні. Газета нагадує, що часи міняються: кілька років тому румуни масово прибували на заробітки до Сербії.

Матеріали до теми:

• ЄС відновлює переговори зі Сербією про стабілізацію та приєднання • Колишнього генерала армії боснійських сербів Здравка Толіміра видали Гаазькому трибуналові • Сербська поліція заарештувала обвинувачених у скоєнні воєнних злочинів 1991 року в Хорватії • Вбивство сербського прем’єр-міністра Зорана Джінджича • Про Олівера Дулича, майбутнє Косова і вбивць Зорана Джінджіча – огляд бєлградської преси
XS
SM
MD
LG