Доступність посилання

ТОП новини

«Щоб дитина привчалась пишатись нашим, українським», – Єлизавета Главацька, майстриня слобожанської ляльки


Ярослав Гребенюк Луганськ, 11 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Японії особливі традиційні ляльки зберігаються в родині та передаються з покоління у покоління. Ці ляльки японці вважають символом добробуту, а майстри, які їх створюють, у великій шані. Такою шаною користується у своїх земляків і Єлизавета Главацька зі Старобільська Луганської області. Вона створила новий напрям у народному мистецтві – слобожанську ляльку.

Ляльки Єлизавети Главацької
(RadioSvoboda.Ua)
У кожної з понад сотні ляльок Єлизавети Главацької своя вдача, свій вираз обличчя, своє вбрання. Майстриня відтворює автентичні слобожанські костюми, вивчаючи їх не тільки за мистецькими книжками, – земляки дарують деталі строїв своїх бабусь, а іноді й цілі костюми. І ці подарунки потім не лежать у скринях.

«Щоб дитина, починаючи усвідомлювати світ, бачила не іноземну Барбі»

Спеціально під справжній народний одяг пані Главацька зробила кілька великих ляльок – у людський зріст. А перші роботи Єлизавети Главацької – хлопець і дівчина у слобожанських весільних нарядах ХІХ століття.

Майстриня Єлизавета Главацька зазначає: «Зараз не дуже прийнято носити одяг з вишивкою, в українському стилі. А хочеться, щоб дитина, починаючи усвідомлювати світ, бачила не іноземну Барбі, а саме нашу лялечку. Щоб дитина привчалась пишатись нашим, українським. Мені хотілось придумати якийсь сувенір слобожанський, хотілось вигадати щось надзвичайне».

Ляльки пані Єлизавети є у багатьох оселях містечка Старобільська. Найдешевші ляльки коштують 50 гривень – Єлизавета Главацька мріє, щоб її твори міг придбати кожен.Складніші, а тому дорожчі ляльки закуповує місцева адміністрація, їх потім дарують іноземним гостям району.

Одну ляльку робить цілий цех майстринь

Пані Главацька створила у своєму місті школу лялькарів. Над кожною лялькою працюють одразу кілька осіб.

Єлизавета Главацька: «Я вишиваю і сама. Але чим цікава лялька, – над однією лялькою можуть працювати, наприклад, 7 майстрів. Я навчила цілу низку майстрів. У мене є і дорослі жінки, і дівчатка. Радує, що є молоді вишивальниці. Люди зрозуміли, що це цікаво, цього треба навчатись, це потрібно нам, українцям».

Свої роботи пані Главацька вважає продовженням традиції тримати удома обереги. Скіфські статуетки, українські солом’яні ляльки, нитяні ляльки-мотанки… Сонячні, веселі слобожанські іграшки Єлизавети Главацької й справді мають приносити щастя. Сам традиційний орнамент вишивки вже є магічним побажанням добробуту. Жоден хрестик, жодна ягідка у вишивці не з’явиться просто так.

Побачити роботи народної майстрині не так уже й просто. Виставки її ляльок – досить рідкі.

Єлизавета Главацька: «Пару років тому була велика виставка, тепер вона оновлена, більш довершена. Краща колекція зараз у Львові. І в мене у майстерні можна подивитись, у місті Старобільську Луганської області. Приїжджайте, у центрі міста є майстерня Лізи Главацької».

Отож, хто бажає, може завітати до майстрині Єлизавети Главацької.
XS
SM
MD
LG