Доступність посилання

ТОП новини

Робоче дитинство. Праця дитини – це порушення її прав чи складова виховного процесу?


ГЛАС НАРОДУ: /images/photo/question_50.jpg Чи мають діти працювати? /images/photo/SL_12.06.2007_n1.jpg Андрій, спеціаліст з інформаційних технологій: - Якщо це не перевантажує дітей, то це треба заохочувати. Я прихильник того, щоб дитина змалку привчалася до праці. Але краще, щоб дитна працювала з 16 років, бо до цього дуже багато сил у неї йде на ріст... /images/photo/SL_12.06.2007_n2.jpg Галина, пенсіонерка: - Треба, але таку роботу легку, щоб не тинялася дитина без діла, щоб були кишенькові гроші і не крала... Якщо в дитини немає батьків, може, й правда треба брати на роботу, щоб було йому на життя, тоді дитина отримає шанс на нормальне життя, не піде по підвалах... /images/photo/SL_12.06.2007_n3.jpg Комишанов Павло, чорнобилець: - Я, наприклад, коли був маленьким, продавав воду робітникам. Навкруги болото було, води немає, 2 копійки - і я рубль в день заробляв...А зараз - може газети продавати, листівки роздавати... а то стоять здоровенні хлопці і роздають листівки рекламні - це ж теж не діло, вони мають іншими справами займатися... /images/photo/SL_12.06.2007_n4.jpg Оксана, продавець: - Треба залучати. Щоб вони мали уявлення як ці гроші заробляються...І щоб у майбутньому не вимагали від батьків багато, помагали батькам.. Але офіційно - із 16 -17 років, не раніше...Бо, коли дитина росте. Можна важкими речами і працею підірвати їй здоров''я. /images/photo/SL_12.06.2007_n5.jpg Руслан, спеціаліст з експлуатації інженерних споруд: - Я думаю, що з 14 років дитина може працювати, вона може вже усвідомлювати свої вчинки, починати розуміти що до чого у роботі... якщо моя дитина в 14 років скаже, що хоче працювати , то я не заборонятиму . Не вантажником, збирати фрукти, наприклад, або прибирати десь... Віола Бурда, Надія Шерстюк За даними міжнародної організації праці, 250 мільйонів дітей у світі - працюють. 70% з них трудяться у важких на шкідливих для здоров’я умовах - на полях у сільському господарстві, у вуличній торгівлі (як у випадку з цим хлопчиком), у сімейному бізнесі та на виробництві. В Україні малих трудівників 3 роки тому за офіційною статистикою було близько 450тисяч і за свідченнями міністерства праці та соціальної політики - щороку цей показник зростає. Зараз 350 тисяч дітей працюють “на роботі” і ще 106 тисяч задіяні на роботі у домашніх господарствах. Чому українські діти працюють? Як у грошовому еквіваленті оцінюють їхню працю? Та чи є вибір у маленьких українських робітників?

Одна дитина щороку стає жертвою роботи

Щороку в Україні під час виконання сільськогосподарських робіт гине 1 дитина. А ще 15 травмуються. Це тільки офіційна статистика, каже національний менеджер Міжнародної програми з викорінення найгірших форм дитячої праці в Україні Тетяни Міненко. Неофіційної статистики – її немає, навіть важко придумати як дослідити – де і скільки дітей незаконно працюють. За даними Тетяни Міненко, опитування дітей, які працюють у сфері сільського господарства, показали – 11% відсотків зізналися, що отримували травми під час роботи: переломи рук, ніг, опіки від роботи з хімікатами, падіння з висоти... Останні дослідження Міжнародної організації праці датуються 2006 роком – тоді йшлося про дітей, які, окрім сільського господарства, сфери розваг, працюють у нелегальних копальнях на Донбасі – сортують та завантажують вугілля на поверхні.

Робота на вулиці у несприятливих погодних умовах і соціальному оточенні — це, за словами Тетяни Міненко, одна зі сфер використання дитячої нелегальної праці. Кореспондентка Радіо Свобода Леся Штогрин зустріла у центрі Києва двох безпритульних, які заробляють собі на життя миттям чужих машин.“Пісні про війну, дешеві цигарки, картонна коробка замість ліжка – ось радощі, які можуть собі дозволити діти вулиці. Сашкові – 13, а Сергію – 16, але вони дуже хочуть видаватися старшими. “Ми дорослі! Ми самі про себе дбаємо і самі заробляємо собі на життя” , – каже Сергій.... ”

СЛУХАТИ ТУТ:Щеплення від ліні і неповаги

(ukrinform)
Влітку на аграрній Дніпропетровщині дітей можна бачити за прилавками базарів. На вигляд їм років 12-14, працюють вони продавцями, але інколи підлітки піднімають важкі мішки з картоплею і ранньою городиною, ділиться своїми спостереженнями місцева кореспондентка Радіо Свобода Юлія Рацибарська .У територіальному відділені державної інспекції праці про факти використання дитячої робсили відмовляються говорити, аргументуючи це секретністю інформації. Між тим у навчальних закладах дітей привчають до праці – у школах дітей використовують для прибирання території та впорядкування клумб. Однак і така, відносно легка праця, викликає обурення у деяких батьків та учнів. В одній із криворізьких шкіл другокласник Владислав разом із батьками позивався до суду через те, що дитину залучили до прибирання шкільного подвір’я. Позивач вимагає судової заборони використання праці дитини і компенсації у 6 тисяч гривень – справою займається спеціально найнятий адвокат. Педагоги ж школи не відчувають за собою провини – вони вважають, що легка робота прищеплює працьовитість і повагу до роботи прибиральниць.

Шахтарі з дитинства

(rkm.kiev.ua)
Півмільйона українських дітей від 5 до 14 років залучені до дорослої роботи, кожен десятий з них мешкає на Донеччині — такі дані служби у справах неповнолітніх Донецької облдержадміністрації. 25% дітей, що працюють, мають довготривалий робочий день і часто трудяться вночі. Закон навіть для дорослих окремо обумовлює нічний робочий день і оплату за нього. Характерною особливістю дитячої праці у Донецькій області є робота у саморобних шахтах-копанках, розповідає місцевий кореспондент Радіо Свобода Тарас Москалюк. Нещодавно в одному із шахтарських селищ викрили цілу родину, де 3 дітей були задіяні в роботі на нелегальній шахті. Умови праці там навіть для дорослого нелюдські – підтверджують і спеціалісти, і очевидці такої роботи, при цьому батьки примушували дітей виконувати подвійну норму видобутку на добу. А якщо ця умова не була виконана – дітей у покарання не годували. А батьків з міста Сніжного, що на Донеччині, за використання дитячої праці покарали – 3-ма роками умовно. До речі, це був дитячий будинок сімейного типу, діти були прийомні і після рішення суду вони повернулися у дитячий будинок. Але неповнолітніх змушують працювати не тільки батьки, а й сторонні люди. Нещодавно на Донеччині затримали комерсанта, в якого безкоштовно працював на ринку 16-річний хлопець. Бізнесмен йому просто не віддав зарплатню. Діти не знають своїх прав, тому майже задарма миють машини, роздають листівки... У більшості випадків, батьки маленьких трудівників є алкоголіками, підлітки ж заробляють собі на життя, а іноді – і на горілку батькам.

Місцева влада чимало робить для того, щоб викорінити дитячу працю – є і соціально-реабілітаційна служба, і юридична. Втім, зазначають в інспекції у справах неповнолітніх, до успіхів у боротьбі ще далеко. Поки регіони будуть у соціальному занепаді, проблема дитячої праці буде актуальною.

Колегіями – по дитячій праці!

Використання дитячої праці — це одна з форм експлуатації неповнолітніх, стверджує Світлана Толстоухова, заступник міністра у справах сім’ї та молоді, бо закон забороняє використовувати працю дітей.

Кодекс законів про працю:
Стаття 187. Права неповнолiтнiх у трудових правовiдносинах Неповнолiтнi, тобто особи, що не досягли вiсiмнадцяти рокiв, у трудових правовiдносинах прирiвнюються у правах до повнолiтнiх, а в галузi охорони працi, робочого часу, вiдпусток та деяких iнших умов працi користуються пiльгами, встановленими законодавством України.

Стаття 188. Вiк, з якого допускається прийняття на роботу Не допускається прийняття на роботу осiб, молодших шiстнадцяти рокiв.

За згодою одного iз батькiв або особи, що його замiнює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, якi досягли п''ятнадцяти рокiв.

Для пiдготовки молодi до продуктивної працi допускається прийняття на роботу учнiв загальноосвiтнiх шкiл, професiйно-технiчних i середнiх спецiальних навчальних закладiв для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров''ю i не порушує процесу навчання, у вiльний вiд навчання час по досягненнi ними чотирнадцятирiчного вiку за згодою одного з батькiв або особи, що його замiнює.

Стаття 189. Облiк працiвникiв, якi не досягли вiсiмнадцяти рокiв На кожному пiдприємствi, в установi, органiзацiї має вестися спецiальний облiк працiвникiв, якi не досягли вiсiмнадцяти рокiв, iз зазначенням дати їх народження.

Стаття 190. Роботи, на яких забороняється застосування працi осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв Забороняється застосування працi осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв на важких роботах i на роботах зі шкiдливими або небезпечними умовами працi, а також на пiдземних роботах.

Забороняється також залучати осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв до пiднімання i перемiщення речей, маса яких перевищує встановленi для них граничнi норми.

Перелiк важких робiт i робiт зі шкiдливими i небезпечними умовами працi, а також граничнi норми пiднімання i перемiщення важких речей особами молодше вiсiмнадцяти рокiв затверджуються Мiнiстерством охорони здоров''я України за погодженням iз Державним комiтетом України по нагляду за охороною працi.


За результатами перевірок, звітує Світлана Толстоухова, є дуже багато порушень з боку роботодавців – і шкідливі умови праці дитини, і недотримання графіку робочого дня, відпусток, і ведення трудових книжок...

Цю інформацію розмістили на сайті міністерства, провели колегію за участю представників служб у справах неповнолітніх, губернаторів, а матеріали щодо порушень передали у прокуратуру.

На час літніх канікул школярі хочуть не лише відпочити, але й підзаробити грошей. Молодіжні біржі праці мають попросити у неповнолітніх робітників такі документи: паспорт, медичну довідку, для 14-літніх учнів — письмову згоду батьків. Школярі до шістнадцяти років не повинні працювати довше 4 годин і умови праці не повинні бути шкідливими для здоров’я.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG