Доступність посилання

ТОП новини

Чи ухвалить ЄС на нинішньому саміті конституційну угоду?


Василь Зілгалов Прага, 21 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У четвер саміт ЄС в Брюсселі розпочав свою роботу. Але основні його рішення очікують завтра, у п’ятницю. І найбільше хвилювань в організаторів викликає перспектива схвалення на саміті лідерів об’єднаної Європи конституційної угоди ЄС. Якщо головуюча нині в ЄС Німеччина твердо покладається на 23-х із 27-ми членів спільноти під час вирішального голосування у Брюсселі, то спостерігачі вважають, що чи не єдиною загрозою для успішного проведення саміту і схвалення основного документу є позиція Великої Британії.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель на саміті ЄС в Брюсселі, 21 червня 2007 р.
(AFP)
Канцлер Німеччини Анґела Меркель, яка є основним рушієм нинішнього проекту конституційної угоди ЄС сьогодні у Брюсселі заявила: «Я сподіваюся на співпрацю у вірному дусі, щоб ми прийшли до справедливої угоди». Меркель також додала, що «кожен внесе свої ідеї до цієї угоди».

Чільники ЄС напередодні закликали учасників саміту до єдності. Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Хав’єр Солана заявив журналістам: «Ми повинні вирішити всі інституційні проблеми, щоб уся наша енергія і весь потенціал Європейського Союзу були спрямовані на службу його громадянам і щоб сам ЄС відігравав важливу роль на міжнародній арені».

Офіційний Лондон має низку серйозних застережень

Якщо напередодні багато говорилося про опозицію до проекту нової конституційної угоди ЄС з боку чотирьох країн – Великої Британії, Чехії, Польщі і Голландії, то у четвер на устах багатьох учасників саміту була лише Велика Британія зі своїми, так би мовити, «червоними лініями» щодо головного документу. Лондон не бажає підпорядковуватися єдиній зовнішній політиці ЄС, судовому законодавству та контролю за кордонами спільноти.

Ще напередодні саміту Німеччина внесла до проекту угоди компромісний для Великої Британії пункт, право ухилятися від невигідних для Лондона рішень. Але, на думку канцлера Австрії Альфреда Ґузенбауера, навіть у день відкриття саміту немає впевненості у тому, що британці не заблокують ухвали і не зірвуть самміт.

В України свій інтерес – перспектива вступу до ЄС

Польща, яка є чи не головним адвокатом України в ЄС, останніми днями займала більш примирливу позицію щодо проекту конституційної угоди. Напередодні, у четвер, президент України Віктор Ющенко який приїхав до Брюсселя з одноденним візитом, розмовляв по телефону з польським президентом Лехом Качинським. Йшлося про можливі результати саміту ЄС. Київ очікує від нового документа перспективи вступу до Союзу.

Цього ж дня прем’єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер наголосив у Брюсселі: «Всі мають знати, якщо ми не матимемо нової Угоди ЄС... – для подальшого розширення не буде місця». Більшість учасників саміту у Брюсселі сподіваються, що нова угода буде ухвалена і схвалена національними парламентами, і що вона підготує ґрунт для нових виборів до Європарламенту у 2009 році.

Матеріали до теми:

• Що чекає на новий проект Євроконституції? • Чи вдасться Польщі заблокувати оновлену європейську конституцію, чи дійде згоди Вишеградська «четвірка»? • Німеччина прагне відновити конституційний процес ЄС • Тоні Блер хоче поправок до існуючої угоди щодо Євроcоюзу замість Конституції ЄС • Німеччина прагне відновити конституційний процес ЄС • Європейський Союз: дебати про пошук виходу з конституційної кризи виходять на фінішну пряму
XS
SM
MD
LG