Доступність посилання

ТОП новини

У США оприлюднюють секретні документи ЦРУ


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 25 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Сполучених Штатах Центральне розвідувальне управління цього тижня опублікує низку матеріалів про таємні операції часів Холодної війни – 1960-70-ті роки. Про це повідомив директор ЦРУ генерал Майкл Хейден. Йдеться про публікацію 11 тисяч сторінок документів із архіву ЦРУ. Що це за документи і чому розвідка вирішила оприлюднити їх?

Папери стосуються операцій проти Радянського Союзу й Китаю під час Холодної війни, включно з перехопленням телефонних розмов на території Сполучених Штатів, чого ЦРУ не мало права робити.

Виступаючи у Шантілі, штат Вірджинія, на конференції членів Товариства істориків-дослідників американської зовнішньої політики, директор ЦРУ назвав розсекречені документи «фамільними коштовностями» розвідки, де йдеться про зовсім інший час і зовсім «інше Центральне розвідувальне управління».

Папери досі зберігалися в Архіві національної безпеки, а історики й дослідники здавна домагалися публікації. Там-таки на конференції генерал Хайден роздав учасникам компакт-диски, що містять 11 тисяч сторінок тексту і сказав, що публікація документів може розпочатися вже у понеділок 25 червня. Але історики вирішили не гаяти часу і примістили їх на вебсайті дослідницької групи при столичному університеті імені Джорджа Вашингтона.

Чому розвідка вирішила опублікувати ці папери?

Як не дивно на перший погляд, оприлюднити документи запропонував сам директор ЦРУ – служби, далеко не відкритої вже за визначенням. Генерал Хейден сказав на конференції істориків, що коли уряд втаємничує інформацію, то вакуум заповнюють «міфи та дезінформація». Як приклад, він навів звіт Європейського парламенту, де говориться, що ЦРУ здійснило 1245 повітряних рейсів над територією Європи і що йдеться нібито про транспортування підозрюваних у тероризмі до таємних в''язниць в інших країнах.

Фактично, сказав Хейден, після ісламських терактів у вересні 2001 року ЦРУ захопило менше сотні таких осіб. То були ватажки терористів, яких утримували у секретних центрах для допитів. Їх допитували із застосуванням крутих методів, але внаслідок цього ЦРУ склало понад 8 тисяч розвідувальних доповідей.

Герерал Хейден сказав, що ЦРУ визнає справді велику користь від більшого розуміння своєї праці з боку громадськості, але водночас поскаржився, що преса подекуди тяжіє до перебільшень.

ЦРУ стежило за активістами антивоєнного руху та журналістами

За повідомленням «Нью-Йорк Таймс», документи, призначені для публікації, містять нові подробиці про те, як ЦРУ незаконно стежило за активістами антивоєнного руху та за американськими журналістами, які оприлюднювали «злиті» їм урядові секрети про В''єтнамську війну.

Томас Блентон, директор Архіву національної безпеки, в інтерв''ю «Нью-Йорк Таймс» високо оцінив рішення генерала Хейдена про публікацію, назвавши цей крок найважливішим від 1998 року, коли Джорж Тенет, тодішній директор ЦРУ, заборонив оприлюднювати інформацію про таємні операції часів Холодної війни.
XS
SM
MD
LG