Доступність посилання

ТОП новини

Зустріч Президентів США і Росії: ніби й результативна, але не дуже


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 3 липня 2007 (RadioSvoboda.ua) – Чільною темою обговорень в американському політикумі є результати зустрічі Президентів США та Росії, що відбулася у сімейному будинку Бушів у Кеннебанкпорті, штат Мен. Вашингтон сподівався, що зустріч допоможе розрядити атмосферу холоду, що останнім часом визначає американсько-російські взаємини. Якою мірою ці сподівання виправдалися?

Президент США Джордж Буш і Президент Росії Владімір Путін перед пресою.
Кеннебанкпорті, 2 липня 2007 р.
(official site)
Якщо підсумувати реакцію в Америці на неофіційний, неформальний і безпротокольний саміт двох Президентів у Кеннебанкпорті між Джорджем Бушем і Владіміром Путіним, то це задоволення від потепління атмосфери взаємин Сполучених Штатів із Росією.

На думку Джеймза Коллінза, колишнього посла США в Москві, а нині директора російських та євразійських програм Фонду Карнеґі у Вашингтоні, зустріч була результативною. Серед домовленостей – розширення діалогу щодо американського плану розміщення в Польщі та Чехії елементів системи протиракетної оборони, щоб залучити до цього діалогу й інші країни НАТО і Раду Росія – НАТО.

Коллінз вважає цю пропозицію Путіна істотною. В інтерв’ю Радіо Свобода Колінз каже: на його погляд, це означає, що росіяни спеціально підкреслили, що вони прагнуть вести переговори щодо протиракетної оборони і щодо того, як її розвиватимуть для Європи.

Та й Президент Буш сам заявив, що це «цікаво» і «добра ідея».

Отож, каже дипломат, виглядає так, що вони домовилися і зобов’язалися значно розширити діалог, долучивши до нього європейців.

А Стівен Гедлі, голова Ради національної безпеки при Білому Домі, сказав в інтерв’ю «Нью-Йорк Таймз», що нова пропозиція Путіна є добрим сигналом того, що він ладен співпрацювати зі Сполученими Штатами й НАТО над створенням протиракетної оборони.

Спостерігачі зазначають, що навіть якщо з цих домовленостей нічого не вийде і сторони повернуться до протистояння в цьому питанні, важливо, що покладено край негативній риториці останніх місяців.

А про Іран домовитись не змогли

Одначе Майкл МакФол, спеціаліст із російських питань Гуверівського інституту, відомого дослідницького центру у Каліфорнії, застерігає: «Я не знаю, чи вони самі вірять у це чи ні, але вони повсякчас стверджували, що їхні особисті взаємини чудові. Але тепер ми бачимо, що ці особисті взаємини мають мало чого спільного з прийняттям важливих рішень».

І дійсно: якщо учасники саміту погодилися до певної міри співпрацювати в галузі протиракетної оборони, то в іншому найважливішому для Сполучених Штатів питанні не вдалося досягти жодної домовленості про заходи в рамках Ради Безпеки ООН.

Ідеться про проблему іранської ядерної програми з перспективою в найближчі роки появи ядерної зброї в руках країни – чільного спонсора міжнародного тероризму, як визначають Іран у Державному департаменті США.

Путін фактично ухилився від чіткої відповіді на пропозицію Буша застосувати проти Ірану політичні та економічні заходи, значно жорсткіші від попередніх резолюцій Ради Безпеки, зауважують американські спостерігачі.

Матеріали до теми:

• У Сполучених Штатах завершився дводенний саміт глав держав Росії та США • Владімір Путін – перший закордонний лідер, якого президент США Джордж Буш приймає у себе на сімейній дачі у Кеннебанкпорті
XS
SM
MD
LG