Доступність посилання

ТОП новини

Чи їздитимуть закарпатці до Шенґенської зони безкоштовно?


Надія Петрів Ужгород, 6 липня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Держави-сусіди Закарпаття, які незабаром стануть членами Шенґенської зони, за її умовами мусять запровадити з Україною так званий малий прикордонний рух. Це спрощена процедура перетину кордону для жителів окремої території, про яку саме почали домовлятися Україна з Європою. Україна жорстко диктує умови запровадження такого руху. Угорщина, Словаччина та Польща розмірковують. А закарпатці тим часом розходяться в думках, коментуючи потребу в безкоштовних поїздках до Європи…

Малий прикордонний рух повинен почати діяти з 2008 року, коли країни Вишеградської четвірки, а це Угорщина, Словаччина та Польща, які власне й межують з Україною, увійдуть до Шенґенської зони. За умовами такого руху, українці, які проживають у визначеній зоні, зможуть їздити до цих країн за посвідченнями, виданими на основі внутрішніх українських паспортів.

Чого прагне українська сторона?

У Закарпатській облдержадміністрації розповіли Радіо Свобода, що Україна днями висунула свої пропозиції щодо умов такого руху, і найголовніша з них – щоб дія руху розповсюджувалася на 50-кілометрову прилеглу до кордону зону. А закарпатські соціологи стверджують, варто розповсюдити режим безвізових поїздок до Словаччини, Угорщини, Польщі загалом на все Закарпаття.

Кандидат соціологічних наук, завідувач кафедрою туризму Ужгородського національного університету Федір Шандор зазначив: «Це є необхідна річ, особливо для нацменшин, які проживають в цих компактних зонах – це угорці, словаки. Які переживають втрату своїх зв’язків з метрополіями – Угорщиною та Словаччиною. І однозначно це буде той рух, який буде втягувати чи скріплювати узи України з Європою».

Також Україна наполягає, щоб картки для спрощеного переходу консульства видавали безкоштовно, тоді як, приміром, угорська сторона просить, щоб вони коштували як шенґенська віза – 35 євро. Також угорці вимагають, щоб ценз осілості, а це період, який людина проживає на території до запровадження руху, становив не менше 3 років, тоді як українці наполягають на одному році.

Місцеві мешканці розмірковують: добре це чи погано…

Тим часом закарпатці по-різному ставляться до запровадження малого прикордонного руху.

– «Малий прикордонний рух і подібні системи збільшать кількість населення Закарпаття за рахунок східних областей і Росії. У нас з’являться різні національності, азіати сюди приїдуть, котрі намагатимуться різними шляхами легалізуватися і через рік-два-три будуть вважати себе закарпатцями, говорити на нашому діалекті й вимагати, щоб їм видали спрощений режим перетину кордону з Євросоюзом. Якщо вони поїдуть далі в Європу – це буде нормально, але якщо й далі тут житимуть – це буде погано».

– «З огляду на багатонаціональність Закарпаття, добре було б, якби була можливість за спрощеними умовами поїхати до сусідніх країн – Угорщини, Словаччини, Польщі, а не оформляти шенґенську візу. Тому, що ми й так себе відчуваємо другосортними у зв’язку з виростанням буквально Берлінської стіни на кордонах України з країнами ЄС».

Закарпатська влада каже, переговори про умови малого прикордонного руху розпочалися наразі лише з Угорщиною. А Словаччина та Польща поки що не поспішають обговорювати ці позиції з Україною, хоча за умовами Шенґенської зони мусять з нею запровадити такий рух.
XS
SM
MD
LG