Доступність посилання

ТОП новини

Люблю себе в літературі. Як пишуть політики, хто їх видає і чи купують їхні книжки?


ГЛАС НАРОДУ: /images/photo/question_50.jpg Чи знаєте Ви про книжки українських політиків і які з них читали? /images/photo/SL_12.07.2007_n1.jpg Анатолій, директор фірми: - Я не чув про такі книжки, крім того, що Кучма недавно презентував. І знаю, що Мороз пише вірші. /images/photo/SL_12.07.2007_n2.jpg Світлана, економіст: - Чула. Про книжки Кучми. Але не читала - хотілося, однак бракує часу. /images/photo/SL_12.07.2007_n3.jpg Олександр, пенсіонер: - Ні, я такими книжками не цікавлюся - я на пенсії, відпочиваю. Якщо політикам немає чого робити - хай пишуть. /images/photo/SL_12.07.2007_n4.jpg Лариса, викладач: - Ні, не читаю - я далека від політики людина. /images/photo/SL_12.07.2007_n5.jpg Раїса, пенсіонерка: - Політик повинен займатися політикою, а писати - справа письменника. Олександр Лащенко, Віола Бурда Після “Року в опозиції” – “Рік при владі”: Віктор Янукович випустив свою другу книгу. Політичне письменство в останні роки стає в Україні все популярнішим. Якщо у творчому доробку прем’єра – дві книжки, у зібранні, наприклад, екс-президента Кучми – чотири. Загалом колишні та нинішні можновладці пишуть не лише мемуари та роздуми “на злобу дня”. З-під пера деяких політиків виходять навіть поезії, детективи, “теорії українського кохання”. Чи цікавляться опусами літераторів-політиків і хто їх готовий друкувати? Про це – “Звуки життя” – “Люблю себе в літературі”.

КНИЖКУ МАЛО ХТО ЧИТАВ, АЛЕ ОБКЛАДИНКА ВЖЕ ВІДОМА

Нова книжка Віктора Януковича – перший варіант обкладинки
( Фото segodnya.ua)


Нова книжка Віктора Януковича – виправлений варіант обкладинки
(Фото належить прес-службі Партії регіонів)
Книга Віктора Януковича “Рік при владі” має з’явитися у продажу 4 серпня, однак видавці вирішили зробити сюрприз автору і віддрукувати перші 500 примірників до дня народження прем''єра, зазначає газета "Сегодня". (9-го липня Янукович відсвяткував 57-річчя). Наразі книжка дісталася на літературну пробу тільки обраним. Серед них були й всюдисущі журналісти, котрі розтрубили, що на обкладинці перевернутий прапор України.

Проте сьогодні прес-служба Партії регіонів, повідомляючи про книжку глави уряду, оприлюднила фото обкладинки, де виправлена помилка попереднього варіанту. Цього разу з прапором усе гаразд.

Член Партії регіонів Олексій Плотников нового твору лідера свої політичної сили ще не бачив. Але каже, що опуси інших однопартійців читав. При цьому Олексій Плотніков зізнався, що вже три роки не може дописати свою книгу. Опонент “регіоналів”, нашоукраїнець Юрій Ключковський згадав із політично-письменницької братії прихильників Ющенка тільки Миколу Катеринчука. А бютівець Андрій Шкіль розповів про свою книжку, пояснивши, для чого її пише: “Геополітичні стратегії – це питання мною опрацьовується вже дев’ятий рік, і цей продукт я запропоную як спеціальну літературу. Це не буде ані програмовий, ані тим паче описовий продукт. Ми мусимо знати, пропонувати і обговорювати – не просто, де місце України, але яким чином розвивати зовнішньополітичні стосунки”.

УКРАЇНСЬКА ПОЛІТ-БІБЛІОТЕКА

За останні 5-10 років на літературній ниві відзначилося чимало відомих діячів української політики.

ДЕЯКІ УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТИКИ-ПИСЬМЕННИКИ:

ПОЛІТИКТВОРЧИЙ ДОРОБОК


Леонід Кучма - від "Вірю в український народ" до “Після майдану”
(RadioSvoboda.Ua)
Леонід Кучма презентував свої роздуми “Після майдану” незадовго до появи інформації про книжку Віктора Януковича. Екс-президент зробив це, хоча не прагнув, за його ж словами, повертатися до такої творчості. Але не витримав і тому вирішив у формі щоденника “висловити свої думки з приводу всього”. Серед читачів, кого могла зацікавити книжка Леоніда Даниловича, напевно, можуть бути чимало політиків. Зокрема, людина, котра замінила Кучму на Банковій – Віктор Ющенко. От як Кучма оцінив його дії: “Він...обіцяв людям свідомо нездійсненні речі. Займався революційною демагогією. Робив він це, як показують його розмови, свідомо й цинічно. Правда, я допускаю, що іноді, при великому скупченні народу, він і сам вірив своїм обіцянкам і був упевнений, що зможе стати справжнім народним героєм, борцем за все гарне проти всього поганого”. Віктор Андрійович не поділяє такі міркування. Щоправда, у відповідь своєї книги,принаймні поки що, чинний Президент не написав.

КУЧМУ ТА ЯНУКОВИЧА НА ПЕТРІВЦІ НЕ ЗНАЙДЕШ

Свого часу російський поет Некрасов цікавився: “Придет ли времечко, когда мужик не Блюхера и не милорда глупого – Белинского и Гоголя с базара понесет?”. Класик російської літератури сподівався, що читачі купуватимуть книжки гідних, з його точки зору, авторів. Щоб подивитися, що “несе з базару” книжкового сучасний український читач, можна сходити на один із найбільших в Україні книжковий ринок — Петрівка. Там є все: від спеціальної літератури до белетристики. Книги політиків шукала на Петрівці кореспондентка Радіо Свобода Марічка Набока:

“Будній день на книжковому ринку “Петрівка”. Більшість яток зачинені, між рядами блукає чимало пенсіонерів та відпускників. На найбільшому книжковому базарі плодів творчості українських політиків немає. Продавець україномовної продукції Наталка впевнена, що такі книги цікаві лише 2-3 дні: “Не вважаємо за потрібне продавати таку літературу, придатна лише для того, щоб почитати і забути. До того ж, Кучма друкується у Росії, а у нас правило — продавати книжки, надруковані в Україні”.

Покупці розпитують про книгу Леоніда Кучми “Після Майдану”. Однак знайти сьогодні книги екс-Президента Кучми або Прем’єра Януковича на Петрівці просто неможливо”.

Олександр Мороз – спікер, письменник, поет.
На відміну від книжного базару, у книгарнях знайти роздуми Кучми, а також твори інших українських політиків значно простіше. А от бібліотекам пощастило менше. У цьому переконалася кореспондентка Радіо Свобода Леся Штогрин:

“У цьому книжковому магазині в центрі Києва книги політиків останнім часом є способом привернути увагу. Лише на вітрині розмістили 22 яскраво-зелених творіння Леоніда Кучми під назвою “Після Майдану”. Адміністратор магазину Вікторія Янгаєва: “Про цю книжку стали питати вже наступного дня, як вона вийшла”.

Ще не отримали і невідомо коли одержать останні книжки політиків у Бібліотеці імені Костомарова. Це місце —повна протилежність галасливому книжковому магазину. Тут книги займають цілих два поверхи. Видання політиків вміщуються на одній-єдиній полиці. Це й не дивно, адже такі видання потрапляють до бібліотеки в одиничному примірнику. Почитати їх можна лише в читальному залі. Але таких охочих небагато, розповідає директор бібліотеки Ліна Пескіна: “От це книжка Кучми, це – Ющенка “Вірю. Знаю. Можемо”. Наші фонди формує місто, воно й закуповує книжки”.

“ВИДАВШИ ТАКУ КНИЖКУ, ЗАПЛЯМУЄШ СВОЮ РЕПУТАЦІЮ ТАК, ЩО ПОТІМ ЇЇ НЕ ВІДЧИСТИШ”

Леонід Кравчук - автор вислову і книги “Маємо те, що маємо”
Тим часом керівники двох відомих в Україні видавництв в один голос запевнили: з пропозицією надрукувати свої твори політики до них не зверталися. І Віталій Капранов (видавництво “Зелений пес”) , і Леонід Фінкельштейн (видавництво “Факт”) однаково радіють, що цього не сталося: Віталій Капранов: “Ні, нас Бог милував. А зазвичай цим невеликі видавництва бавляться, бо видавши таку книжку, ти заплямуєш свою репутацію так, що потім її не відчистиш ніяким автором. Такі гроші дуже погано тхнуть, тому ми в ці ігри не граємо”.

Леонід Фінкельштейн: “Я йому, завдяки своїм податкам, плачу гроші за його роботу. А не за те, щоб він витрачав свій час на написання книжок. Хай він витрачає час для того, щоб моя країна жила краще. Я взагалі не розумію, що таке бестселер від українського політика!”

Микола Томенко – автор теорій: політики і українського кохання.
Особливістю саме політичного письменства в Україні є те, що тут полюбляють писати, перебуваючи при владі, а за кордоном на такий крок відважуються, пішовши у відставку. До речі, мемуари приносять чималі гроші. Наприклад, спогади Герхарда Шредера розійшлися накладом 160 тисяч примірників й екс-канцлер Німеччини отримав гонорар мільйон євро. Хоча наклади мемуарів Леоніда Брежнєва були в сотні разів більшими. Щоправда, тоді була інша країна, інший час, і інша людина, котрій приписували авторство книг.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG