Доступність посилання

ТОП новини

Скандал, пов’язаний із відставкою віце-прем’єра польського уряду Анджея Леппера, набуває нового розвитку


Єва Поштар Варшава, 13 липня 2007 (RadioSvoboda.ua) – У Польщі не вщухає політичний скандал навколо відкликання з посади віце-прем’єра та міністра сільського господарства Анджея Леппера. Голова польського уряду Ярослав Качинський заявляє, що справа Леппера – результат послідовної боротьби з корупцією. Сам Анджей Леппер стверджує, що цей скандал політичний і що польські спецслужби зловжили владою.

Політична криза, що спалахнула у Польщі, набула несподіваного розвитку. Щоденна газета «Дзєннік» повідомила, що працівники Центрального антикорупційного бюро, утвореного за ініціативою владної партії «Право і справедливість», розслідували факти корупції під виглядом бізнесменів, зацікавлених рекваліфікацією – зміною статусу земельних угідь на півночі Польщі з сільськогосподарського на комерційний.

До бізнесменів із пропозицією допомогти звернулись особи, які нібито мали знайомства в міністерстві сільського господарства, очолюваному Анджеєм Леппером. За допомогу у швидкій рекваліфікації вони хотіли хабара розміром близько одного мільйона євро.

Газета «Дзєннік» повідомила, що співробітники польських спецслужб були і серед тих, кому пропонували хабара, і серед тих, хто його пропонував.

Невже антикорупційна секретна операція, внаслідок якої звільнено з посади віце-прем’єра Леппера, є цілковито витвором польських спецслужб, питають деякі польські оглядачі.

Леппер іде в контрнаступ, прем’єр відкидає звинувачення

Після оприлюднення цих нових фактів Анджей Леппер перейшов до контрнаступу. Він заявив, що до понеділка вимагає розкриття всіх подробиць цієї операції польських спецслужб. За словами Леппера, він прагне прояснити все у цій справі не заради власної особи.

«Існують речі, важливіші від цього. Чи рішення, які ухвалювали в цій операції, є справою рук кількох збожеволілих панів? Цього не назвеш по-іншому. Це якась хвороба. Треба задуматись, як вони ставляться до держави. Вони вважають польську державу своїм здобутком. Не можна залишати державу в руках цих панів», – заявив Леппер.

Керівник польського уряду Ярослав Качинський відкидає закиди свого колишнього заступника щодо способу проведення антикорупційної операції.

«Усе відбувалось згідно з законом, який передбачає відповідні процедури. Такий спосіб дій правоохоронців передбачений польським законом, так роблять і в багатьох інших державах. Немає жодних юридичних причин, а також, хочу на цьому наголосити, і моральних, щоб заперечувати правочинність такого способу дій правоохоронних органів», — вважає прем’єр.

Чи виживе коаліція?

Тим часом колишній віце-прем’єр, лідер партії «Самооборона» Анджей Леппер у п’ятницю публічно звернувся до міністра юстиції та керівників польських спецслужб: «Не вся влада у ваших руках. Ще є люди, факти, є ще суди. Також ще є парламент, в якому ви не маєте і ніколи не матимете більшості».

На думку експертів, доля урядової коаліції, учасником якої є партія «Самооборона», висить на волосині.

Та водночас вони зазначають, що позиція Анджея Леппера сьогодні досить слабка.

Рейтинг його партії наразі нижчий за прохідний бар’єр на виборах. Якщо частина депутатів «Самооборони», боячись дострокових парламентських виборів, не підтримає ідеї Анджея Леппера про вихід із коаліції, на партію може чекати розкол.
XS
SM
MD
LG