Доступність посилання

ТОП новини

Реакція у США на вихід Москви з договору про обмеження звичайних озброєнь у Європі: «Вони лякають, а нам не страшно»


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 16 липня 2007 (RadioSvoboda.ua) – Заява російського Президента Владіміра Путіна, що його країна припиняє дотримуватись зобов’язань згідно з Договором про звичайні збройні сили в Європі, викликала негативну, але назагал доволі спокійну реакцію у Сполучених Штатах – попри те, що суботнє проголошення Путіна було, здається, явно розраховано на те, щоб примусити нервуватись Захід взагалі і Америку зокрема.

Ніхто не б’є на сполох в Америці, ніхто не боїться нової «холодної війни». Хоча Міністерство закордонних справ у Москві стверджує з ледве прихованою погрозою, що Росія відтак відкидатиме будь-які обмеження щодо розташування важких озброєнь на своєму західному кордоні, у Вашингтоні вважають, що новий крок Кремля навряд чи істотно змінить ситуацію в ділянці безпеки.

Білий дім висловив «розчарування» московським проголошенням, але підтвердив бажання й надалі зустрічатися з російськими представниками, щоб розв’язати цю суперечку.

Як заявив Гордон Джондроу, представник Ради національної безпеки при Білому домі, там розчаровані тим, що Росія припинила нині свою участь у Договорі. Але, додав він, ми "будемо з ними вести дискусії найближчими місяцями щодо кращого шляху далі, бо це відповідає інтересам усіх учасників (Договору) і сприяє європейській безпеці".

Передвиборчий крок і зазіхання на колишній «російський заповідник»

На думку дипломатичних оглядачів «Нью-Йорк Таймз» Ендрю Креймера і Тома Шенкера, заява Кремля про вихід із Договору розрахована на те, щоб «зміцнити позиції керівної кліки пана Путіна на шляху до весняних виборів наступного року».

Як пишуть оглядачі, попри теплі обійми й дружні посмішки Владіміра Путіна і Джорджа Буша на недавньому так званому «омаровому саміті» у Кеннебанкпорті, Кремль залишається непримиренним супротивником американського наміру розташувати елементи системи протиракетної оборони у Польщі та Чехії.

Ці дві країни нині є членами НАТО, але за часів радянської імперії були сателітами Москви, і вона, очевидно, й далі вважає, що поляки й чехи належать до сфери російського впливу. Тому-то Росія, ймовірно, і розцінює американські плани як зазіхання на свій заповідник і роздратовано на це реагує, пишуть автори статті.

Чи буде далі американсько-російська співпраця?

Адміністрація Президента Буша наголошує, що не все так кепсько у стосунках двох держав, що є важливі галузі співробітництва. Це спільна протидія поширенню ядерної зброї, боротьба з міжнародним тероризмом і з контрабандою наркотиків.

Одначе нинішній настрій Москви оглядачі називають відверто антиамериканським, що відповідає наставленню громадськості, тим більше, що цей настрій підігрівають державні засоби масової інформації.

Крім того, за повідомленням «Вашинґтон Пост», створені з ініціативи Кремля молодіжні організації на кшталт «Наших» поширювали останніми днями листівки з малюнком американського літака, який у московському аеропорту завантажується трупами.
XS
SM
MD
LG