Доступність посилання

ТОП новини

Селяни вимагають незалежної експертизи зони фосфорної аварії


Галина Терещук Львів, 24 липня 2007р. (Radiosvoboda.ua) - На Львівщині ліквідовують наслідки фосфорної аварії. На цей час усі 15 цистерн підняли, одну ще завантажують. Сьогодні фосфор з одного з резервуарів вилився і не раз загорався. Мешканці забрудненої території не довіряють офіційній інформації.

Люди стверджують, що погано себе почувають, що бояться їсти овочі з городу. Цікаво, що молоко у них купують за заниженими цінами не по 90 копійок за літр, а по 48. Куди це молоко везуть — невідомо, як і невідомо, якої воно якості.

Марія Папірник мешкає у селі Брахів, що 6 кілометрів від місця аварії, у момент катастрофи громадила сіно. Коли раптом побачила велику хмару диму. Спершу подумала, що хтось підпалив фермерську пшеницю, потім люди почали говорити, що перевернувся вагон і горить мазут. Цю інформацію селяни сприйняли спокійно.

Через короткий час у жінки та її близьких погіршилось самопочуття: пересохло у горлі, відчули свербіння шкіри. Як довідались, що вилився фосфор, миттєво вивезли дітей. Село немов вимерло.

Селяни бояться їсти овочі з городів

«Протягом двох днів я корову не виганяла. А через два дні вже можна було корову виганяти і пити воду. Хіба таке може бути? Хто нам відшкодує? Наших дітей не вивозили ми самі. Ми нікому не потрібні. Воду привезли на 5 день. А тепер кажуть, що у нас екологічно чиста зона, чи так може бути, 6 км від місця, де постійно вибухало, диміло».

Ганна Інкало з села Чаниш досі не споживає овочі з городу, не вживає й воду і молоко. Каже, що картопля вкрита плямами, хоча не було дощів, немає на ній і колорадських жуків.

«Корова пасеться, є багато яблук, вродило страшно. Даємо яблука корові. Ми нічого не їмо. Варимо стару ще бульбу, встигли до катастрофи зібрати цибулю. З городу беремо лише моркву. Не знаю, як бути, є кури - не їмо, не вживаємо яєць. Всім людям погано, нудить, болить голова, пече горло. Руки сверблять, коли тіло накрите — легше. Лице пече, особливо у перший день».

«Ми стали заручниками чужого нехлюйства»

Галина Кондратюк з села Янгелівка, 2 км від місця аварії. Жінка - депутат Ожидівської сільради. Пані Галина здивована, що голова ОДА Петро Олійник лише на третій день з’явився на місці аварії, а голова облради Мирослав Сеник досі не перервав відпустку, десь на морі. Викликає подивування у жінки і той факт, що не відбулась позачергова сесія облради, адже обранці могли б реально допомогти потерпілим, принаймні могли б швидко організувати доставку води, медикаментів та продуктів. Досі усіх дітей не вивезли на оздоровлення, а про вагітних жінок навіть не згадують. Галина Кондратюк: «Ми стали заручниками чийогось недбальства і нехлюйства».

Від чого здохли кури — невідомо

В село Стовпин уночі після аварії прибув автобус для евакуації дітей, але жодну не вивезли. Люди самі вивозили дітлахів і матерів з немовлятами. Людям не видали респіраторів. Розповів Роман Речківський, мешканець Стовпина:

«Воду привезли в суботу по обіді. 18 липня помер хлопець, 29 років, повезли на експертизу, яка тривала 35 хвилин, причина смерті невідома. Сказали нам, що можна молотити зерно. Змолотив, нагодував зерном курей, до ранку усі здохли».

Курей взяли на експертизу. Донині ветеринарна служба Буського району не називає причину, чому здохла птиця в господарстві.

Забруднений грунт у Казахстан не відправлять

На 24 липня усі 15 цистерн з фосфором на місці аварії підняли. При цій операції час від часу фосфор виливався і загорався. Ліквідатори гасили пожежу. Наразі не відправлятимуть грунт у Казахстан разом з цистернами. Спробують провести експеримент: залити територію вапном. Фахівці стверджують, що вапно нейтралізує фосфор.

Мешканці забруднених сіл вимагають матеріальну компенсацію за завдану моральну, матеріальну шкоду, а найважливіше — вони не знають донині, які наслідки для їхнього організму матиме фосфор, яким вони надихались і який осів на землю, ліс, потрапив у воду. Люди вимагають проведення незалежної експертизи, оскільки не вірять жодній інформації з уст ні одного високого владоможця.
XS
SM
MD
LG