Доступність посилання

ТОП новини

Можливі наслідки для Європи та України від газового конфлікту між Білоруссю та Росією


Прага, 2 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Росія відмовилася погасити невиплачений їй Білоруссю газовий борг у розмірі 500 мільйонів доларів. Російський прем’єр Міхаїл Фрадков сказав своєму білоруському колезі Сяргею Сідорскому, що «такі питання миттю не вирішуються». Білоруська влада потрапила у складне фінансове становище, як і українська перед цим, у зв’язку з різким підвищенням ціни на газ на початку цього року. В Європі вже побоюються, що цей конфлікт загрожує призупиненням постачання газу у різні країни Європейського Союзу.

Експерти з німецького видання «Файненшел Таймс» відзначили у середу, що цей газовий конфлікт між Москвою та Мінськом «свідчить про те, що в економічних питаннях Росія готова зберігати жорстку позицію». Нагадаємо, що після суперечок з Мінськом узимку російський «Газпром» дозволив Білорусі за передачу нею частини своєї газотранспортної мережі московським «газпромівцям» платити до 23 липня лише 55 відсотків нової обумовленої ціни на газ. Але недоплату за тими ж домовленостями Мінськ мав повернути відразу ж після 23 липня. Цю суму у розмірі 500 мільйонів доларів Білорусь на даний момент сплатити не готова.

Найол Трімбл з консалтингової компанії «Енерджі Контракт Компані» вважає, що Росії вдасться дотиснути Білорусь у цьому конфлікті та повністю заволодіти «Білорусьтрансгазом». Трімбл також додав у середу в інтерв’ю агенству "Ройтерс", що «це відповідає духу їхньої політики. Росіяни використовують своє становище на ринку». «Файненшел Таймс» у своєму німецькому варіанті відзначила також у середу, що Кремль вірогідно незадоволений і нинішніми політичними заявами президента Білорусі Александра Лукашенка.

Що буде з газом, який прямує до Європи?

Чимало західних експертів також побоюються, що оголошене «Газпромом» у відповідь на білоруську невиплату боргу скорочення газу до Білорусі на 45 відсотків вже з 3 серпня може призвести до перебоїв у постачанні російського газу до Європи.

Експерт Радіо Свобода Ян Максим’юк висловився, що цей конфлікт може зблизити Мінськ і Київ у їхній боротьбі проти російського енергетичного монополіста. У 2011 році як Україна, так і Білорусь будуть платити за газ за європейськими цінами. І проблема буде для двох країн однакова: як знайти гроші і як домовлятися із росіянами щодо постачання енергоносіїв. Саму тут треба буде враховувати те, що пропонував Лукашенка в минулому році, стверджує Максим’юк: щоб Білорусь і Україна домовилися щодо спільної політики оплати Росії транзиту газу до Європи. «Через Білорусь іде 20 % російського газу на Захід, через Україну — 80 %. Так що тут козир і в України, і в Білорусі, і я думаю, що ним можна було б скористатися»,— вважає аналітик. Втім, російський «Газпром» також хоче підпорядкувати собі й українську газотранспортну мережу.
XS
SM
MD
LG