Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 14:42

Карпатські букові праліси – новий об’єкт ЮНЕСКО


Ірина Перешило 6 серпня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) - 166-ю пам’яткою у списку природних об’єктів Всесвітньої Організації ЮНЕСКО стали Карпатські букові праліси українських, а також словацьких Карпат. До української частини букових лісів увійшли 6 місцевостей у Рахівських горах і вздовж Чорногірського і Полонинського хребтів. Ще чотири місцевості з буковими лісами, котрі занесені до списку, лежать у словацькій частині Карпат. Це найбільший заліснений буком масив, який зберігся у світі.

В давнину букові ліси вкривали до 40% території Європи. Тотально вирубувати цінну деревину почали на початку 19-го століття. І на сьогодні найбільш залісненими буковими масивами у світі залишилися Карпатські ліси. ЮНЕСКО каже, що ця територія є видатним прикладом неторканих мішаних листяних лісів.

Праліс треба зберігати

На сесії організації, що відбувалася у Новій Зеландії, рішення про внесення букових пралісів до списку природних об’єктів світової спадщини було ухвалено одноголосно. На думку фахівців, які приїздили на місце і проводили експертизу якості пралісу, це безцінний генетичний резервуар бука та багатьох інших, асоційованих з цими деревами видів.

Перший заступник начальника Державної служби заповідної справи Мінприроди Микола Стеценко. Розповідає, що сама процедура підготовки номінації і включення була дуже довга в часі. Міжнародні комісії, експерти, з виїздом на місце проводили експертизу, обстежували стан лісів. «Попавши в цей міжнародний перелік, Україна взяла на себе ще й міжнародну відповідальність за збереження пралісу. Цей об’єкт становить 29 279 га.» завважує Стеценко.

Збереження букових лісів означає збереження самих Карпат

Карпатський буковий ліс
Міжнародна відповідальність має покласти край спробам всупереч закону України проводити вирубки в букових пралісах, стверджують українські експерти. Адже збереження букових лісів означає збереження самих Карпат.

Оскільки лише коренева система буку здатна затримувати до кількох тон води, що майже у десять разів більше порівняно з іншими породами дерев. І саме нищення букових масивів спричинило численні зсуви в Карпатах, кажуть фахівці. Карпатські букові праліси – це перший природній об’єкт в Україні, що потрапив до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Раніше до списку культурних об’єктів світової спадщини були занесені Собор Софія Київська, Києво-Печерська Лавра та історичний центр Львова.
XS
SM
MD
LG