Доступність посилання

ТОП новини

Місця у списках: Закарпатці є політичними ворогами лише на всеукраїнському рівні


Надія Петрів Ужгород, 8 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Невеличке Закарпаття вже традиційно відіграє далеко не останню роль під час виборів. Минулі президентські вибори дали Україні гучні процеси над Іваном Різаком. Цьогорічні вибори обіцяють бути цікавими вже тим, що чимало закарпатців представлені у виборчих списках практично всіх політичних партій та блоків.

Самі закарпатці себе традиційно характеризують добре відомою приказкою: «Моя хата з краю…». Щоправда, продовжують: хоч хата і з краю, але ми самі собі знаємо, як раду дати. А місцеві соціологи кажуть, що Закарпаттю притаманна певна містечковість, завдяки якій навіть найнепримиренні політичні сили вміють знайти в області спільну мову.

Для прикладу, на всеукраїнському рівні «Наша Україна» та Партія регіонів ворогують, а на рівні Закарпаття дуже добре співпрацюють. Аналогічні відносини між майбутніми нардепами від Закарпаття з різних політичних сил соціологи прогнозують і зараз.

Керівник Карпатського центру полінгових досліджень Федір Шандор зазначив: «Достатньо широко закарпатці представлені у виборчих списках. Звичайно, можна вважати, що є плюсом, що закарпатці, коли стосується саме Закарпаття, об’єднуються. Однозначно об’єднуються, незважаючи на свої міжособистісні відносини. Тому можна говорити, що закарпатці будуть лобіювати саме закарпатські інтереси, і неважливо в економічній чи неекономічній сфері».

Мажоритарна система давала Закарпаттю більше парламентарів

Якщо запитати у місцевого мешканця Закарпаття, яких політиків дала Україні його «мала Батьківщина», згадують Шуфрича, Гелетея, Різака, Балогу… і переповідають жарт:

«Глухе закарпатське село, на 10 хатин один телевізор, один раз на два тижні доставляють пошту. Журналісти, які напередодні виборів проводять опитування, питають в старого діда Стефана: – Діду, яких закарпатців знаєте в керівництві України? – Балогу і Ющенка! – А ви впевнені, що Ющенко закарпатець? – Певна річ, він же кум Балоги!».

Жарти жартами, але більшість закарпатців скаржаться, що, все ж таки, мажоритарна система давала Закарпаттю більше народних депутатів:

– «Не знаю, як зараз представлені наші кандидати, але раніше мені було більш зрозуміло. Коли була мажоритарна система. Тоді ми голосували за конкретних осіб, яких обирали тут, на місці, і вважали їх своїми».

Не кількістю, а якістю

Обласна закарпатська влада каже, що від кількості закарпатців у парламенті якість допомоги області не змінюється.

Голова області Олег Гаваші: «Якщо будемо дивитися на те, де народилася людина, можливо, закарпатців і більше. Якщо ж говорити про те, на яку допомогу ми очікуємо з боку депутатів, то... І Нестор Шуфрич є закарпатцем, але я дивлюся, що він на посаді Міністра з надзвичайних ситуацій України для Закарпаття нічого не зробив, а навпаки, створив багато проблем, як своїми кадровими призначеннями, так і тим, що навіть ті кошти, які планували на програму протипаводкового захисту, познімали. Його один візит Закарпаттю не дав нічого, крім проблем».

Політологи, аналізуючи виборчі списки, прогнозують, що до майбутнього парламенту пройдуть щонайменше 6 закарпатців, ще принаймні в трьох є непогані шанси.
XS
SM
MD
LG