Доступність посилання

ТОП новини

Зростає вклад українців у розбудову чеської економіки, а з ним повага до українського робітника


Оксана Пеленська Прага, 8 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У 10-мільйонній Чеській Республіці сьогодні живе і працює 280 тисяч іноземців. Серед них найбільше словаків – 94 тисячі, на другому місці – понад 50 тисяч громадян України, вклад яких в економіку Чехії не можна не помітити. Свідченням цього є краще ставлення до українців в цілому, шаноблива оцінка роботи українських робітників і чим раз гостріше суперництво між фірмами за кожного фахівця.


За понад 15 років українсько-чеської співпраці чехи визнають: без українського робітника підняти Чехію до рівня квітучої європейської країни було б неможливо. За цей час сталась й інша зміна: безправний заробітчанин з України, навіть з дипломом про вищу освіту, що прохав будь-якої роботи, перетворився у жаданого всіма фахівця, який нині може диктувати свої умови. Причина – старіння суспільства і брак фахівців, передусім у будівельній сфері та охороні здоров’я.

За понад десятиліття чехи звикли до невибагливих молодих людей, які за невелику платню зводили будинки, прокладали водогони, мовчки виконували будь-яку роботу. Українська працелюбність і терплячість переконала традиційно недовірливих чехів – нині вони готові прийняти українців на роботу на умовах останніх.

«Наші люди довели, що працювати вміють»

Лікар-психолог Ростислав Прокоп’юк, який має великий досвід роботи в Празі, розповів: «Найперше і найсуттєвіше, що змінилось у Чеській Республіці, це – на початку цього року Україна ввійшла до пілотного проекту Міністерства праці по інтеграції українських лікарів, працівників до чеської сфери. Змінилась також ще одна сторона і в принципі не тільки в одному напрямку, а в обох напрямках: відношення чехів до українців і українців до чехів. Дуже хороше відношення до наших людей, які тут працюють. Тому що ті наші люди довели, що працювати вміють. Знаю нашого українського лікаря, який працює урологом. Він починав свій шлях дуже тяжко, і на бензинці працював, і де тільки міг, поки отримав можливість працювати лікарем. Але він довів, що це вміє і відношення чехів до нього дуже хороше, як і до інших наших працівників».

На думку українського лікаря Ростислава Прокоп’юка, сьогодні в Чехії немає кіоску, крамниці, ресторану, лікарні, де б не працювали українські громадяни. Ïх помітили, їхню працю цінують і хотіли б надалі з українцями співпрацювати. Вакансій повсюди багато, але чи не найбільше – в будівельній сфері.

На будівництві боротьба за кожного фахівця

Володимир, підприємець з Праги, стверджує, що нині на будівництві фірми ведуть боротьбу за кожного фахівця: «Відношення до українців змінилось суттєво, відношення до працівників на будівництві – зокрема. Робочих рук потрібно багато, необхідні конкретні професії. В першу чергу необхідні муляри і штукатури, велика потреба є у зварювальниках, ці люди мають великі можливості доброго заробітку. Сьогодні навіть можна зустрітись часто з тим, що пропонують вищу зарплату, говорять: «Приходьте до нас, ми дамо вам вищу зарплату».

Оголошення української мовою на вулицях чеських міст про вакантні місця на будовах, у крамницях, лікарнях – не поодиноке явище. На думку моїх співрозмовників, більшість українців нині вже працює легально, реалії чеського ринку праці сприятливі для тих, хто хоче слушно заробити без конфлікту з поліцією. А про умови праці нині в Чехії вже можна домовлятись.
XS
SM
MD
LG