Журналіст Володимир Ар’єв потрапив на десяте місце у список "Нашої України - Народної Самооборони". До участі у виборах його запросив Юрій Луценко. Але, як саме складали списки цього блоку навіть для людини, яка в ньому є , лишилося загадкою. Ар’єв каже, що приймав рішення про вступ до партії досить довго. Але, зрозумівши, що, як депутат, зможе допомогти великій кількості людей, погодився на пропозицію народної Самооборони. Автор і ведучий Закритої зони, захотів “замінити хоча б одного з тих політиків”, яких звинувачував у своїй програмі.
Левко Лук’яненко - один із найстарших депутатів від БЮТ, депутат чотирьох скликань парламенту - нині не потрапив до списку БЮТ. Він добровільно залишив його, незважаючи на вмовляння Юлії Тимошенко. У свої майже вісімдесят років Левко Лук’яненко вирішив поступитися дорогою молодим і присвятити трохи часу в житті своїм особистим планам. Він збирається написати книгу про тих людей, з якими він перебував довгих 25 років в ув’язненні.
Ті ж обличчя, тільки в профіль
Як потрапляють у “золотий” список?
Партії – це акціонерні товариства, - впевнений політтехнолог Сергій Поярков. Але є одна відмінність: в справжніх акціонерних товариствах більше принциповості, порядності; є якісь закони жанру. Тож партії відкриті. Але відкриті для тих, хто може домовитися. Якщо продивитися усі списки - аналізує політолог Андрій Єрмолаєв, то досвідченим оком можна побачити, як в блоках і партіях розподілили місця за квотами, тобто, хто за чиєю квотою туди потрапив.
Андрій Єрмолаєв |
Наприклад, в блоці “Наша Україна-Народна Самооборона” реалізовано принцип квотування від учасників, плюс право Президента певною квотою наполягати на своїх кандидатурах в прохідній частині списку. У Партії Регіонів інша ситуація: є партійний список, плюс пропозиції від прем’єра. Тож тут домінує не кулуарно-міжблоковий принцип формування списків, як в НУНС, а партійно-кулуарний принцип. В БЮТ, за словами політолога, застосовано суто кулуарний принцип. І прохідна частина списку знаходиться в руках трьох-чотирьох керівників Те, що остаточне слово було за лідерами блоків, свідчить про те, що українські партії все таки потребують сильної вольової руки, - каже політолог.
Пропорційна система може бути ефективною – впевнений голова комітету виборців України Ігор Попов. Але для того, щоб виборці хоча б приблизно уявляли, звідки взялися прізвища у партійних списках, треба повністю переінакшити схему їхнього формування - починати не з гори, а знизу. Зараз же, майже в усіх партіях відбувається так: керівництво запропонувало, а з’їзд, згідно з партійною дисципліною, одностайно затвердив. Як було би цікавіше виборцю - пропонує партіям Ігор Попов:
«Потрібно почати обговорення з низових партійних організацій: кого б вони хотіли висунути. Потім перенести це обговорення на обласні конференції, щоб обласні конференції рекомендували кандидатів керівним органам, які б їх розглянули. І потім прозоро все це винесли на з’їзд з аргументацією: чому саме цих людей треба включити в списки.»
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: