Доступність посилання

ТОП новини

Проект «Діти вулиці» допомагає бездомним


Анамарія Рамач Белград, 21 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) —Нещодавно у Бєлграді влаштували тимчасове приміщення для бездомних дітей. На відміну від класичних притулків для дітей, позбавлених батьківської опіки, тут перебування дітей добровільне: вони можуть цілодобово, коли захочуть, прийти й піти звідси. Їм пропонують різні види допомоги та підтримки. Це є першим притулком у Сербії, який ставить за мету повернути довіру цих дітей до громадських установ.


Діти-сироти живуть повсюди: у міських парках, покинутих будинках, вагонах та на вокзалах, сплять на вулиці, у лісі, у чужих підвалах та сараях. Деякі щодня на перехрестях вулиць миють автомобілі, інші жебракують. Невідомо, скільки таких дітей у Сербії. За деякими даними, на вулиці живе кілька сотень дітей та підлітків. Волонтери Центру інтеграції молоді упродовж минулих двох років лише у Бєлграді зафіксували 180 безпритульних малюків.

На вулиці свої правила

Бездомні діти живуть за своїми правилами. З притулків дуже часто втікають, бо не вірять, що такі інституції можуть їх захистити. Сербська неурядова організація "Центр інтеграції молоді" у Бєлграді для безпритульних дітей та підлітків забезпечила тимчасове помешкання та харчування, назвавши цей проект «Діти вулиці». Координатор проекту Мілица Дьордєвич каже, що праця з бездомними дітьми — це велика проблема. «Працюватимемо над кожною дитиною, над кожним окремим випадком. Їхні історії відрізняються одна від одної, як і ситуації, в яких вони перебувають»,— каже вона.

У двокімнатному приміщенні переночувати можуть лише три особи. Проте ночівля не є основною метою притулку. Метою цього проекту є бути звв"язком між дітьми та системою. У притулку можна попрати одяг, скупатися та щось з’їсти. Тут на підлітків чекає музика й телебачення, тепле місце, освітні, творчі майстерні, майстерня для виготовлення прикрас. П’ять днів на тиждень у притулку присутні соціальний працівник і психолог, a тричі на тиждень — медсестра.

У новому центрі немає страху

19 -літній Воїслав 7 років тому опинився в Бєлграді. Він майже все життя живе на вулиці. «Для мене це вже нормально, але є малюки, які не повинні бути на вулиці. Там є різні небезпечні люди»,— каже юнак. На вулиці Воїслав пережив різні історії. Його навіть намагалися викрасти й продати. На життя заробляє на будівництві, де виконує будь-яку роботу.

18-річна Бранка на вулицях Бєлграда живе шість років. Бувало, що кілька днів підряд їла лише хліб. Весь цей час вона тікала з дитячих інтернатів і жила у запущених будинках. У новому притулку зовсім інакше. «Не знаю, тут панує атмосфера розкутості. Там у притулках вихователі і постійно присутній якийсь страх. Тут супер: відкрита розмова, з тобою запросто спілкуються»,— каже дівчина.

За 2 тижні через притулок пройшло кілька десятків підлітків. Оскільки вони не читають пресу та не дивляться новин, про приміщення їх інформують активісти Центру, які 6 разів на тиждень виходять на вулиці Бєлграда. Проект «Діти вулиці» триватиме 9 місяців. Ця програма вперше включила до своєї діяльності Міністерство праці й соціальної політики та Міський центр соціальної роботи. Координатори сподіваються, що притулок існуватиме й після завершення проекту.
XS
SM
MD
LG