Доступність посилання

ТОП новини

Чи лише енергоносії та літаки покликали Януковича до Москви?


Кирило Булкін Київ, 21 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Літаки чи підтримка на дострокових виборах? Що покликало в Москву главу українського уряду? Сьогодні Віктор Янукович брав участь у відкритті авіасалону «Макс-2007» у підмосковному Жуковському, підписував українсько-російські меморандуми і контракт та зустрічався з російським президентом.


Офіційно метою візиту українського прем’єра до Москви була участь у відкритті авіасалону. Проте ще напередодні візиту в інтерв’ю Радіо Свобода директор політичних програм Центру імені Разумкова Валерій Чалий зазначив, що оскільки було перенесено засідання міждержавної комісії Ющенко – Путін, реальною метою Віктора Януковича могла бути саме зустріч з Президентом Росії.

Економічну співпрацю мають розвивати бізнесемени

І справді, зустріч Віктора Януковича та Владіміра Путіна відбулася одразу після того, як Президент Росії відкрив авіасалон. У зустрічі взяв участь Перший заступник Голови російського уряду Сергій Іванов, і саме з ним український Прем’єр обговорив завершення проекту літака АН-70 та серійне виробництво АН-124 «Руслан».

Наскільки ця зустріч може вплинути на подальший розвиток економічних стосунків України та Росії? Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло вважає, що Віктор Янукович та Владімір Путін принаймні мали багато важливих економічних тем для обговорення. Аналітик вважає, що останніми роками відбуваються позитивні зрушення у бік прагматизації стосунків, і візит прем’єра позитивно зрушить цей процес. «Хоча я б вважав, що головними у цій співпраці мають бути контакти між конкретними бізнесменами Росії і України, і саме їм і має належати провідна роль у розвитку взаємної кооперації»,— переконаний Жаліло.

Російські пріоритети залишаються пріоритетами

Натомість директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко вбачає в авіасалоні та питаннях співпраці у галузі літакобудування лише ширму. За нею ховаються політичні, передвиборчі інтереси Партії регіонів. «Це демонстраційний візит для того, щоб послати меседж тій частині електорату, яка традиційно підтримує Партію регіонів, що російські пріоритети залишаються пріоритетами»,— констатує Сушко.

Сушко вважає, що така потреба виринула, бо політика, яку проводить уряд, це класична багатовекторність, де немає особливого прориву на російському напрямку. Відповідно, виникла загроза, що частина електорату Партії регіонів побіжить до комуністів, до Наталії Вітренко, до інших партій, які критикують Януковича і Партію регіонів, що вони недостатньо проросійські. Ось чому прем’єр поїхав у Росію, пояснює Сушко.

Але є й конкретний економічний результат зустрічі в Жуковському: російська та українська сторони підписали контракт на поставку дванадцятьох літаків АН-148 до Росії.
XS
SM
MD
LG