Доступність посилання

ТОП новини

Горить, горить ясно!!! - В Україні вирують лісові пожежі


Наталка Коваленко, Надія Шерстюк Третій день поспіль на Херсонщині горять ліси. Як повідомляють у Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій, наразі полум’я охопило 3 200 га лісу у Голопристанському та близько 500 га лісу у Цюрупінському районах Кардашинського лісництва Херсонської області. Аналогічна пожежа сталася у лісництві Миколаївської області, але там вогонь уже вдалося загасити. Чому в українських регіонах спалахують лісові пожежі? Яких збитків вони завдають? Як реагують на них рятувальники та місцева влада?


Вогонь завдав збитків майже на 6 мільйонів гривень, а на гасіння пожежі держава вже витратила пів мільйона гривень, заявив Президент України Віктор Ющенко відвідавши Херсонщину. Він звинуватив МНС України у зволіканні і несвоєчасному реагуванні на ситуацію. Натомість, твердять «МНСники», що вони спрацювали оперативно, каже Ігор Кроль, речник Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій:

«Для локалізації та недопущення розповсюдження цих пожеж були невідкладно задіяні пожежно-рятувальні підрозділи МНС в регіоні. А також додатково направлені підрозділи Запорізької, Дніпропетровської та Одеської областей. На даний час на гасінні пожеж задіяні близько 560 чоловік і 102 одиниці техніки. На місці також працюють 2 гелікоптери: один - Мі-8 від МНС, другий - гелікоптер від Держлісгоспу, та пожежний літак АН-32П».

ВДРУГЕ за рік на Херсонщині спалахують лісові пожежі

У квітні у тому ж Цюрупінському районі вогонь знищив 20 га лісу. Влада, каже мешканець Херсону, Павло Петрович, не дуже поспішає гасити пожежі. Зранку 20 серпня він повертався з дачі і бачив як палахкотів ліс:

«Дим стовпом піднімався вгору і трішки йшов з нахилом на Південний Захід. Горів ліс. Великий стовбур диму охопив повністю місто. І дим пішов ще Південніше. Пожежні частині Херсонщини і Цюрупінська не можуть впоратися з лісовими пожежами, бо у нас ліси розташовані на пісковиках. Туди не кожна машина заїде. Потрібна спеціальна техніка. Ні гелікоптерів, ні подібно ми не бачили. Тільки сьогодні зранку, я бачив, що в тому напрямку із нашого військового аеродрому вилетів гелікоптер. Вони приїхали на третій день пожежі. Не тоді, коли потрібно було відразу викликати спеціальну техніку, а коли вже згоріло більше 3 000 га лісу».

Істинна причина чи народний міф?

Основною причиною пожежі МНС України називає спеку і сильний вітер, що заважає загасити вогонь. Проте не виключають версію необережного поводження з вогнем. Однак Петро скептично дивиться на офіційні причини загорання. Каже, що у нього і у інших мешканців Херсонщини є своя думка:

«Осередок вогню був далеко від дороги. Хтось зупинився поїсти чи кинув недопалок – це нереально, адже все йшло далеко із середини масиву. У всіх виникає питання: Як воно там загорілося? Зараз в таку спеку тільки ідіот влаштовує пікнік далеко в лісі. А офіційна версія суха погода – це ще питання. Насправді, ліс горить, а потім використовується для будівництва і через місяці два-три весь цей ліс лежить у нас в річному і морському портах».

Серед причин пожежі людський фактор не виключають і в Херсонській обласній державній адміністрації, говорить Світозар Дорофєєв, прес-секретаря губернатора:

«Щойно губернатор сказав, що вже затримана людина, яку підозрюють у підпалі, але це все потрібно перевіряти. Палять тому, що дуже добрий ліс, комерційний ліс, який після пожежі уже готовий для використання. Його ріжуть і штабелюють. Він дуже користується попитом на шахтах в Луганській і Донецькій областях як підтримуючий матеріал».

Частота лісових пожеж зростає і на Миколаївщині

В Новоодеському районі Миколаївщини 20-го серпня, на території лісового урочища „Новопетрівське” Новоодеського лісництва (ДП „Миколаївське лісове господарство”), виникла пожежа на площі близько 80 гектарів, із них 75 га верхового лісу. Пожежу на Миколаївщині вдалося локалізувати, повідомив радіо Свобода представник МНС України Григорій Марченко:

«На цій території є 4 осередки, на яких інтенсивно ведуться роботи, площею менше 1 га кожен».

Деталі з місця подій

Серед можливих причин пожежі працівники Міністерства з надзвичайних ситуацій називають спеку і сильний вітер. Між тим правоохоронці Херсонської області затримали чоловіка, якого підозрюють у навмисному підпалі лісу, про це повідомив голова Херсонської обласної державної адміністрації Борис Сіленков. До пожежі на Миколаївщині також причетні люди, вважають місцеві пожежники. За попередньою версією пожежу спричинило необережне поводження з вогнем. Полум’я на Миколаївщині охопило значно меншу територію лісу, порівняно з Херсонщиною. Подробиці повідомляє місцевий кореспондент радіо Свобода Петро Каландирець:

«Вогонь загрожував перекинутися на дачні селища, у якому нараховується понад 60 житлових будинків. Боротьба з пожежею тривала понад 7 годин. Рятувальниками було врятовано дачне селище Сосновий Бір та його майно на суму понад 185 тисяч гривень. Ситуація з пожежами у лісових масивах Миколаївської області , за словами представників МНС залишається складною. На сьогодні кількість таких пожеж порівняно з минулим роком збільшилася майже у 4 рази».

Особливості гасіння лісових пожеж

Лісові пожежі мають кілька центрів загорання, розповідає борець з вогнем Андрій, котрий бере участь у ліквідації пожежі на Херсонщині:

«Складність у тому, що пожежа верхова, тобто горять самі гілки. Вітер роздуває пожежу. Ліс. Машиною не під’їдеш».

В Італії в кінці липня під час лісових пожеж загинуло 5 осіб

Розповідає римська кореспондентка радіо Свобода Наталка Кудрик:

«Багато вогняних спалахів були спровоковані умисними підпалами, так стверджували пожежники. І тисячі туристів і мешканців евакуювали тоді з небезпечних зон. І людей відразу розселяли у приміщеннях шкіл та довколишніх готелів. У деяких районах вогонь заблокував автошляхи і люди залишившись відрізаними на пляжах у пошуках порятунку втікали у море, де чекали, як вони розповідали, годинами прибуття рятувальних служб. У паніці та метушні багато хто з них загубив родичів. Тоді за спеціальними телефонними номерами потерпілим допомагали знайти рідних. За підозрою у підпалах тоді затримали кількох осіб. Деякі міністри і чиновники переконані, що варто посилити кримінальну відповідальність за подібні злочини».

Лісові пожежі – загроза екології

Масові лісові пожежі завдають не лише економічних збитків. Вони призводять також до важких екологічних наслідків, зазначають охоронці природи. Якщо спалити поверхневий шар ґрунту – він стає неродючим. Якщо ж ліс «рукотворний», то він після пожежі може і не відродитися.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:

Матеріали до теми:

Горять ліси – в Україні почався сезон лісових пожеж
XS
SM
MD
LG