Доступність посилання

ТОП новини

«Будь-яка політична партія, яка б захотіла вдатися до виборчих махінацій, тепер може зробити це простіше». Інтерв’ю з директором американського Національного Демократичного Інституту


Кирило Булкін Київ, 23 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Виборче законодавство України у своєму нинішньому стані відкриває більший простір для махінацій у порівнянні з 2006 роком – такий висновок зробила делегація американського Національного Демократичного Інституту. Цей Інститут є неприбутковою громадською організацією, яка працює задля зміцнення демократії в усьому світі. Про те, на чому ґрунтується висновок експертів та які рекомендації за наслідками свого візиту до України вони пропонують, журналіст Радіо Свобода Кирило Булкін говорив з директором Національного Демократичного Інституту в Україні Семом Сейґером.

Технології 2004-го
Р.С. – Які позиції нинішнього виборчого законодавства в Україні викликали найбільшу стурбованість делегації НДІ й чому саме?

С. С.: Делегацію особливо непокоять деякі нововведення у виборче законодавство. Зокрема, це зміни вимог щодо голосування вдома – вони збільшують можливість зловживань через цю процедуру. Також делегація стурбована нормою, яка вимагає від прикордонників фіксувати тих, хто покидає країну (і подати ці списки за три дні до виборів). Це може призвести до того, що велика кількість громадян, які повернуться до України незадовго до виборів, будуть позбавлені права голосу. Також викликає занепокоєння скасування будь-якої можливості голосування поза місцем постійного перебування для людей, що переїхали або подорожують по країні.

Р.С.:На Вашу думку, Україна зробила крок назад у виборчому законодавстві порівняно з 2006 роком?

С. С.: Ці нововведення у виборче законодавство справді є кроком назад, бо вони відкривають проріхи у законі, що можуть бути використані для зловживань під час виборів. Цих проріх 2006 року не було.

Р.С.: На чию користь, на Вашу думку, можуть бути махінації внаслідок згаданих Вами проріх у законодавстві?

С. С.: Проблема не в тому, на чию користь. Проблема в політичному кліматі в Україні, яка є дуже поляризованою. Тому ставки є дуже високими. Будь-яка політична партія, яка б захотіла вдатися до виборчих махінацій, тепер може зробити це простіше. Для цього відкрилися нові можливості.

Р.С.: Як це може вплинути на загальний підсумок виборів?

С. С.: На цих виборах переможців та переможених, найімовірніше, розділять лише кілька відсотків. Тому будь-які зловживання потенційно можуть змінити загальний результат виборів.

Р.С.: Крім проріх у законодавстві делегація НДІ відзначила й те, що склад ЦВК не сприяє чесним і прозорим виборам. Чому саме?

С. С.: Коли ЦВК діє не на підставі консенсусу, це може поставити під сумнів усі рішення стосовно виборів, так само як і підбиття підсумків після голосування. ЦВК складається з висуванців партій. Але вони мають забути про свою партійну належність, щоб забезпечити чесні та відкриті вибори.

Р.С.: Як Ви вважаєте, чи є можливість усунути небезпеки, про які Ви говорили, до 30 вересня?

С. С.: Для ЦВК ще не пізно вжити заходів, щоб усунути проблеми, на які ми вказали у нашій заяві. Ми запропонували зробити суворішими норми стосовно голосування вдома, щоб гарантувати, що тут не буде зловживань. Також треба чітко визначити порядок голосування для тих, хто полишає країну і повертається за три дні до виборів. Це ЦВК може зробити. Але вільні вибори залежать не лише від ЦВК. Усі виборчі блоки, а також усі службовці, що працюють на виборах, мають бути цілковито віддані демократичним процедурам.

Р.С.: Чи Ви вірите в те, що ЦВК та учасники виборів дослухаються до ваших порад?

С. С.: Ми сподіваємося на це. ЦВК почала акредитувати міжнародних спостерігачів – ми вважаємо це доброю ознакою. І ми сподіваємося, що наші рекомендації візьмуть до уваги.
XS
SM
MD
LG